Alevi Dedesi Şen: Dershaneler eğitim açığını kapatıyor

Güvenç Aptal Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Sakarlı Şubesi yönetim kurulu üyesi ve Sakarlı Beldesi Cemevi Dedesi Nazım Şen, dershanelerin kapatılmasının yanlış olacağına vurgu yaparak dershaneler eğitimdeki açıkları telafi ettiğini vurguladı.

Güvenç Aptal Eğitim ve Yardımlaşma Derneği Sakarlı Şubesi yönetim kurulu üyesi ve Sakarlı Beldesi Cemevi Dedesi Nazım Şen, dershanelerin kapatılmasının yanlış olacağına vurgu yaparak dershaneler eğitimdeki açıkları telafi ettiğini vurguladı.

Samsun’un Terme ilçesi Sakarlı beldesinde bulunan kanaat önderi ve Alevi dedesi Nazım Şen, medyada yer alan dershanelerin kapatılmasıyla ilgili önemli açıklamalarda bulanarak, dershanelerin Türkiye deki eğitim açığını giderdiğini belirterek kapatılması değil desteklenmesi gerektiğini savundu.

Türkiye de sınav sistemi var oldukça dershane ve ek ders ihtiyacının kaçınılmaz olduğunu belirten Şen, “Dershaneler sayesinde öğrencilerimiz sınavlara daha rahat hazırlanmakta ve eksik derslerini gidermekte. Toplumumuzun her kesiminden insanın çocuğu dershaneye gitmekte, bu bir ihtiyaçtan dolayı doğan bir meseledir. Aksi takdirde kimse parasını başkasına boştan yere vermek istemez, dershaneyi kaldırmak yerine okullardaki eğitim seviyesi yükseltilmelidir. Okullardaki seviye yükseltilince dershaneye kimse çocuğunu göndermez. Dershanelerde kendiliğinden kapanır” dedi.

Toplumun kabullendiği bir şeyi birden ortadan kaldıracağım demenin de yanlış olacağını belirten Şen, “Dershane meselesinin artısıyla eksisiyle tartışılması gerekir ve detayına kadar araştırılmalıdır. Karadeniz insanı orta sınıf bütçeli insanlardan oluşturmaktadır. Kimse çocuğuna saati 100 – 200 lira verip özel ders aldıracak ekonomiye sahip değil.Bunun için bu konular da halkın talepleri ve istekleri gözardı edilmemelidir.” şeklinde konuştu.

Toplumda sınıf farkını ortaya çıkaracak uygulamalara kesinlikle karşı olduklarını belirten Şen, “Dershaneler kapatılırsa, eskiden olduğu gibi parası olanın çocuğu okur, fakir insanlar ise okutamaz. Bu tür yanlış adımlar toplumda sınıf farklılıkları oluşturur. Biz buna karşıyız. Yetişen neslimizin topluma daha faydalı bir nesil olması için başka sosyal projeler yapılmalıdır. Yapılan araştırma ve anketlerde okullardaki çocukların kullandığı zararlı maddelere bağımlılık yaşı 10 yaşına kadar düştü. Bizim bunlarla uğraşmamız mücadele etmemiz lazım.” şeklinde konuştu.