Alevi dernekleri: Tasarıyı kaygı ile izliyoruz

Aleviler, dershanelerin kapatılmasıyla, Alevi gençlerin istismara açık hale gelmesinden endişe ediyor.

Alevi dernekleri dershanelerin kapatılmasıyla, istismar edilen Alevi gençlerin daha çok istismara açık hale gelmesinden endişe ediyor.
Irmak Alevi Bektaşi Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Dr. Ali Yücel, dershanelerin kapatılmak istenmesiyle ilgili tartışmaları kaygıyla izlediklerini belirterek, "Gençlerimizin istismar edilmesi ne bizim, ne devletin, ne de güvenlik güçlerinin işine gelir." dedi.

OKUMA SALONUNA GİDEN ALEVİ GENÇLER POLİSE TAŞ ATMIYOR

Dershaneler tartışması ile ilgili Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) konuşan Türkmen Alevi Bektaşi Derneği Genel Başkanı Özdemir Özdemir, dershanelerin kapanmasına karşı olduklarını vurgulayarak, "Benim büyük kızımda dershaneye gidiyor. Çocuklarımıza iyi gelecek sağlamak için, devlete millete hayırlı olmaları için bu eğitimler şart. Türkiye'deki eğitim sistemi ortada. Okullarda yeterince ders alamadıkları için mecburen dershanelere gidiyor. Dershanelere ek olarak da okuma evleri var. Sokaklardaki gençlerin yüzde 30'u yüzde 40'ı bazı terörizm olaylarından kopup okuma evlerine gidiyorlar. Okuma evlerine gidenler, terör olaylarına gitmiyor, polise taş atmıyor, kamu malına zara vermiyor. Varoşlardaki okuma evlerinin Türk milletlerinin çocuklarına ne kadar faydalı olduğunu herkes biliyor." diye konuştu.

"BU DERSHANELERDE OKUYAN BİNLERCE ALEVİ ÇOCUĞU VAR"

Dershanelerin kapatılarak anayasa ile teminat altına alınan teşebbüs hürriyetinin elinden alınmak istendiğine işaret eden Özdemir, şöyle konuştu: "10 binlerce öğretmen var, 10 binlerce hizmetli var. Hükümet bunları hesap etti mi, bunların aileleri ne yapacak? Bugün atanamayan binlerce öğretmen var. Türkmen Alevi Bektaş-i Derneği olarak Türkiye'nin bu dershanelerinde okuyan binlerce Alevi çocuk var. Yine aynı şekilde okuma evlerine giden binlerce çocuk var. Fakir ailelerin çocukları özel okullara gidemiyor. Dershanelere gidiyorlar, hiç parası olmayanların çocukları da gönüllü kardeşlerimizin evlerine gidiyorlar. Ankara'nın varoş semtlerinde okuma evleri var; bunlar ülkeye terörist yetiştirmiyor. Bu ülkeye ilim irfan sahibi, kültürlü gençler yetiştiriyor.

"EN ÇOK MANİPÜLE EDİLEN GENÇLİK ALEVİ GENÇLİĞİ"

Irmak Alevi Bektaşi Kültür ve Eğitim Derneği Başkanı Yücel ise en çok manipüle edilen gençliğin kendi gençlikleri olduğunu belirtti. Yücel, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bir gezi olaylarında bile ölen 5 gencin 5'i de Alevi kökenliydi. Dolayısıyla gençlerin istikbalini, sokaklardan çekilmesini, hazırlanıp üniversiteyi okuyabilmeleri adına önemli bir boşluğu dolduran dershaneler konusunda kayıtsız kalmamız mümkün değildi. O açıdan bu gelişmeleri kaygıyla izliyorum. Çünkü sistem olarak istikrara kavuşmamış, belli bir dengeyi bulamamış en önemli sistem maalesef milli eğitim sistemi. Dolayısıyla bu ihtiyaçtan ve boşluktan doğmuş dershaneler var. Ben de meslek lisesi mezunuyum ve dershaneler olmasaydı, belki tıp fakültesini kazanmam mümkün olmayacaktı. Bu eğitim sisteminden kaynaklanan açıkları dolduran dershanelerin 'ben kapatıyorum, kapanacak' mantığıyla kapatılmak istemesini anlamakta güçlük çekiyorum."

"NE BİZİM İŞİMİZE GELİR NE DE GÜVENLİK GÜÇLERİMİZİN"

Dershanelerin kapatılmasının gençlerin sokaklarda kalması ve işsiz güçsüz takımının artması manasına geleceğini aktaran Yücel, "Çünkü bizim gençlerimiz çok zengin iyi okullarda okuyan gençler değil. Dolayısıyla bir dershane desteği ile bir üniversite kazanan gençliğe sahibiz. Zaten istismar edilen gençliğimizin daha çok, istismara açık olması anlamına geliyor. Bu ne bizim işimize geliyor ne de devletin, güvenlik güçlerinin işine gelir.
Bu açıdan kaygıyla karşılıyoruz, dershanelerin kapatılmasını." şeklinde konuştu.