Alevi işçiye hakaret davası

Hekimhan Sulh Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmaya Kurt ve Takmaz ile tanıklar katıldı. Tanıkların dinlenmesinden sonra duruşma duruşma ertelendi.

Malatya’nın Hekimhan ilçesindeki Devlet Hastanesinin Müdürü Nazmi Kurt’un, Nisan 2009’da, hastanede temizlik işçisi olarak çalışan Semanur Takmaz’a ”Alevi” olduğu gerekçesi ile hakaret ettiği iddiasına ilişkin davanın görülmesine devam edildi.

Duruşmayı izlemek amacıyla Hekimhan’a gelen Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, adliye çıkışında yaptığı açıklamada, önemli bir davanın duruşmasına tanıklık ettiklerini, bir yıl kadar önce hastane çalışanı Semanur Takmaz ile ilgili olarak hastane müdürünün hakaret ettiğini ileri sürdü. Yargının görevini yaptığını, adalet dağıtacak savcı ve yargıçların bulunduğunu ifade eden Balkız, şöyle konuştu: ”Adalete güvenimiz tamdır. Suçtan hiç kimse bağışık değildir. Suçlunun Alevisi Sünnisi olmaz. Kanunlar önünde herkesin boynu kıldan incedir. Biz bu davanın sonucunda adaletin tecelli etmesini bekleyeceğiz. Bunlar münferit olaylar değildir. Ama inanıyoruz ki Türkiye halkı, Alevisi, Sünnisi, Kürdü, Türk’ü hiç fark etmeksizin barış içinde bir arada yaşama iradesini gösterecektir.”