Alevi köyünde Kerbela şehitleri için ilk defa Mevlit okundu (Özel)

Ankara'daki bir Alevi köyünde, Sünni vatandaşların da katılımıyla Hz. Hüseyin ve 72 yakınının Kerbela'da şehit edilişinin bir 374. yılı dolayısıyla Mevlit okutuldu.

Ankara’daki bir Alevi köyünde, Sünni vatandaşların da katılımıyla Hz. Hüseyin ve 72 yakınının Kerbela’da şehit edilişinin bir 374. yılı dolayısıyla Mevlit okutuldu. Çubuk Ovacık Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Eğitim Derneği ile Anadolu Diyanet Mensupları Derneği (ADİMDER), Kerbela şehitlerini Ovacık Köyü Cemevi’nde söyleşi, mersiye ve Mevlit’le yâd etti.

Köyde 17 yıldır devam eden anma programlarında bu yıl ilk defa Mevlit okutuldu. Alevi geleneklerinin de sergilendiği programa, çevre köylerden Sünni davetliler de katıldı. İmamların okuduğu Kur’ân ve ilahileri dinleyenler, dualara hep birlikte “Amin” dedi. Şah Kalenderoğlu Dedesi Ahmet Kuzukıran, yaptığı konuşmada Kerbela’yı, Hz. Muhammed (SAV) dönemindeki olaylardan örnekler vererek anlattı. Çubuk Ovacık Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Eğitim Derneği Başkanı Hamdi Güngör ise konuşmasında, Alevilik ve Bektaşilik’in İslâm’ın bir güzelliği olduğuna işaret etti. İnsanların bir olduğunu söyleyen Güngör, “Bizler aynı tarlanın mahsulü, aynı ağacın meyvesi, aynı sazın telleriyiz. Kim ne söylerse söylesin, kim ne yaparsa yapsın, kim ne düşünürse düşünsün farklılıklarımız olsa da beraberiz. Bu nedenle diyoruz ki cami de bizim, cemevi de bizim.” şeklinde konuştu. Ramazanın da muharremin de mübarek aylar olduğuna dikkat çeken Güngör, şöyle devam etti: “Muharrem ayı kin ve nefretle değil, olaylardan ders çıkararak, ‘Bir daha böyle acıların yaşanmaması için neler yapmalıyız?’ sorusuna cevap aranarak geçirilmelidir. Hiçbir siyasi düşünce, hiçbir ideoloji bağnazlığına düşmeden tüm canları kucaklamalı, insanı yücelten değerleri ön planda tutmalıyız. İşte o zaman daha derinliğine, daha doğru ve akılcı yaklaşımla yaşarız muharremleri. Tarihten dersler çıkararak, bir defa zalim olmaktansa bin defa mazlum olmayı tercih edebilen hünkâr ve Bektaşilerin soyundan ve izinden gidelim diyorum. Kerbela, ülkemizde yaşayan 70 milyon insanımızla birlikte ortak acımızdır. Kerbela, bir destanın yazıldığı çölün adıdır. Hz. Hüseyin, bu destanı Hz. Ali ile yazan ilkeli, edepli ve yürekli kahramanın adıdır. Aşure, tıpkı bir kazanda kaynayan gıda maddeleri gibi tüm insanlık ve tüm canların kucaklaştığı, beraber can olduğu bir yiğitlik ve kardeşliğin adıdır. Canımız bu birliğe ve kardeşliğe feda olsun. Allah birliğimizi, dirliğimizi ve kardeşliğimizi daim etsin.”