Aleviler kime oy verecek?

Alevi örgütleri, Türkiye’de sol ve sosyal demokrat partilerin, sol ve sosyal demokrasinin evrensel ilkeleri ekseninde bir güç birliği yaratamadığı için Alevilerin seçimlerde seçeneksiz kaldığını bildirdi.

Alevi Bektaşi Federasyonu ve Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu tarafından yapılan ortak açıklamada, Alevilerin geçmiş yıllara oranla kendi talepleri ve örgütleri etrafından daha sıkı bir şekilde kenetlendiği ve bunun en önemli göstergesinin ise 2 Temmuz Sivas Madımak olayı protesto gösterisinde görüldüğünü belirtildi. Bu yıl gerçekleşen protesto mitingine katılan TKP, EMEP, DTP, ÖDP, KESK, TMMOB, DİSK, Halkevleri ve diğer sivil toplum kuruluşlarına teşekkür edilen açıklamada, “Alevilerin oylarını cebinde keklik gören ama Alevilerin bu önemli mücadele gününde katliamı lanetlemek ve Madımak önüne karanfil bırakmaktan kaçan CHP’nin ve Deniz Baykal’ın Alevi toplumu karşısında inandırıcılığı kalmamıştır” denildi.

GENİŞ TABANLI SOL SEÇENEK YARATMAK İSTEDİK

Açıklamada, ABF ve AABK olarak demokratik ve laik bir Türkiye için solun güç birliği için çalıştıkları ifade edilerek, şöyle denildi:

“Sol ve sosyal demokrat olarak tanımlanan partilerin bu seçeneği yaratmamış olması Alevi toplumunun siyasi tercihlerini zora sokmuştur. Ayrıca Türkiye’deki siyasi partiler ülkemizin genel ve Alevilerin sorunlarına ilişkin
ciddi bir siyasi çözüm projesi üretmemiştir.” Türkiye’nin ve Alevilerin sorunlarına çözüm sunacak bir siyasi parti seçeneklerinin olmadığını bildirildiği açıklamada, “Siyaset demokrasi, laiklik, eşitlik ve farklı kimliklerin, dışlanmışların, yoksulların, mağdurların, işsizlerin, kadınların, gençlerin eşit haklardan yararlanması konusunda sınıfta kalmıştır. Aleviler güçlü sol duyusu ile yine solda duran demokrasi, laiklik, eşitlik, ve Alevilerin sorunları konusunda duyarlı olan sol partilere ve sol, sosyalist, sosyal demokrat ve Alevi bağımsız adaylara oylarını verecektir” denildi.

Açıklamada, Türkiye’nin yeni bir sol kitle partisine ihtiyaç duyduğu da
belirtildi.