Ali Alkan: Şike dosyasının yılbaşından önce çıkacağını tahmin ediyoruz

Yargıtay Başkanı Ali Alkan, eksiklikleri giderilerek yeniden Yargıtay'a gönderilen şike dosyasının yılbaşından önce çıkacağını tahmin ettiklerini söyledi.

Yargıtay Başkanı Ali Alkan, eksiklikleri giderilerek yeniden Yargıtay’a gönderilen şike dosyasının yılbaşından önce çıkacağını tahmin ettiklerini söyledi. Alkan, bunun sadece tahmin olduğunu takdirin ilgili daire başkanı ve üyelerine ait olduğunu belirtti.

2. Uluslararası Yüksek Mahkemeler Zirvesi’ne katılan Yargıtay Başkanı Ali Alkan basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. Alkan, gazetecilerin şike dosyasına ilişkin sorusu üzerine; eksiklerdi giderilerek yeniden Yargıtay’a gönderilen dosyanın yılbaşından önce çıkacağını tahmin ettiklerini ifade etti. Alkan açıklamasında şöyle konuştu: “Şike davası Yargıtay’a intikal ettiğinde dosya Cumhuriyet Başsavcılığı aşamasından geçti ve ilgili daireye intikal etti. Orada incelenmeye başlandı. Fakat, daire yapmış olduğu inceleme sonucunda bazı usul eksiklikleri özellikle tebligata ilişkin eksiklikler tespit etti ve dosyayı bu eksiklikleri gidermesi için mahkemesine geri iade etmişti. Mahkeme bu eksiklikleri gidererek dosyayı tekrar Yargıtay’a gönderdi. Cumhuriyet Başsavcılığımızda gerekli incelemeler tamamlandıktan sonra en kısa zamanda ilgili dairesinde görüşülmeye başlayacaktı. Zaten ilgili dairesi iade etmeden dosyayı gündeme almıştı. Bu nedenle herhangi bir zaman dilimi kestirmek belirlemek söz konusu olamaz ama daire öncelikle daha önce sırası geldiği için bu dosyayı öncelikle ele alacağını düşünüyorum. Bu konudaki takdir şüphesiz ilgili dairesinin başkan ve heyetindedir. Biz ümit ediyoruz ki, bu dosyanın yılbaşından önce çıkacağını tahmin ediyoruz ama tabi bu kesin değildir. Böyle bir süre belirlemek de söz konusu olamaz ama bu sadece bir tahmindir.”

Bir gazetecinin Ergenekon ve Askeri Casusluk davalarında bazı bilgi ve belgelere sanıkların erişemediği yönündeki iddia ve soruları üzerine ise yargılamada şeffaflığın ihlal edilmediği düşüncesini aktardı. Alkan, alınan gizlilik kararlarını yasal dayanağının olduğunu gizlilik kararının tarafların bilgi ve belgelere ulaşamaması anlamına gelmediğini belirtti.