Ali Kırca beraat etti

"Siyaset Medyanı" adlı televizyon programının sunucusu Ali Kırca, bir programda gazeteci Ertuğrul Mavioğlu'nun suç unsuru içerdiği ileri sürülen konuşmasına müdahale etmediği iddiasıyla hakim karşısına çıktı.

İstanbul 2. Sulh Ceza Mahkemsi’nde görülen duruşmada gazeteci Ertuğrul Mavioğlu ile Ali Kırca, avukatlarıyla birlikte hazır bulundu. “Siyaset Meydanı” isimli programın 12 yıldır sürdüğünü ve hiçbir programda konuklara, konuşmaları konusunda önceden bir uyarıda bulunulmadığını belirten sanık Kırca, zira entellektüel bir program olduğu için konuşmacıların bu konuya dikkat ettiklerini düşündüğünü söyledi. Kırca, “Canlı yayında yapılan konuşmaların nasıl gelişeceği konusunda bir fikre sahip olmanız mümkün değildir. O gün de konuklar vardı. Adalet sisteminin nasıl daha sağlıklı işleyebileceği ve yeni ceza yasası tartışıldı. Amacımız kamuoyunu bilgilendirmekti. Bu program, kimseye hakaret etmek amacıyla yapılmamaktadır. Suçsuzum beraatimi istiyorum.” diye konuştu.

Sanık Ertuğrul Mavioğlu de, şikayetçi olan Mahkeme Başkanı Karadeniz tarafından mahkemeye yazılı bir ifade verdiğini belirterek, “Benim söylemediğim sözleri söylemişim gibi göstererek mahkemeyi etkileyip yanıltmak istemiştir. Bana göre suç teşkil etmez. Beraatimi talep ediyorum.” diye konuştu.

Duruşma sonunda, her ne kadar “Hakaret” ve “Terörle mücadele yasasına muhalefet etmek” suçlarından dava açılmış ise de suçun manevi unsurlarının oluşmadığı, inandırıcı delil elde edilemediği ifade edildi. 2 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası istenen sanıklar Kırca ile Mavioğlu’nun, haber verme ve kamuoyunu aydınlatma amacı taşıdıkları gerekçe gösterilerek beraatlerine karar verildi.