Ali Koç 2020’nin İstanbul’a verileceğine inanıyor

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, 2020 Olimpiyat Oyunları'nın alınması için özel sektör, gençlik, federasyon ve hükümet olarak herkesin bir rolü, görevi olduğunu söyledi.

Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, 2020 Olimpiyat Oyunları’nın alınması için özel sektör, gençlik, federasyon ve hükümet olarak herkesin bir rolü, görevi olduğunu söyledi.

2020 Olimpiyatları’na aday şehirlerin yarıştığı ve 7 Eylül günü Buenos Aires’te belli olacak şehrin İstanbul olması için çalışmalarda bulunan Koç, burada basın mensuplarının sorularını cevapladı. Omuz omuza verdiklerini, artık son 2 gün kaldığını belirten Koç, şöyle konuştu:

“Nasıl görüyorsunuz derseniz, iyi görüyoruz. Niye iyi görüyoruz? Çünkü burada lobide IOC üyeleriyle görüşüyoruz. Yabancı gazetecilerle görüşüyoruz. Bizim sunduğumuz vadettiğimiz olimpiyat hareketini olimpiyat oyunlarına vereceğimiz katma değer, rakiplerimize göre baktığınız zaman hem daha fazla hem de daha özel.”

Gençlerin katılımı ile ilgili değerlendirmelerinin neler olduğu sorulan Koç, “Özel sektör, gençlik, federasyon hükümet hepimizin burada bir desteği var, görevi var. Omuz omuza verdik geldik şimdi inkıtaları oynuyoruz, son iki gün. Nasıl görüyorsunuz derseniz iyi görüyoruz. Niye iyi görüyoruz. çünkü burada lobide IOC üyeleriyle görüşüyoruz. Yabancı gazetecilerle görüşüyoruz. Bizim sunduğumuz vadettiğimiz Olimpiyat Oyunlarına verebileceğimiz katma değer hem daha fazla hem daha özel.” diye cevap verdi.

Türkiye’nin olimpiyat oyunları için ne vadettiğinin sorulması üzerine ise Koç, “Gençlikle konuya girdik, inşallah Cumartesi günü biz bunu aldığımızda tarihin en genç ülkesi olarak almış olacağız. Bu bence çok önemli ancak sadece bu değil. Birçok pekçok ilk sunuyoruz. Müslüman ülke olarak, en genç ülke olarak, Ortadoğu’ya olimpiyat hareketinin açılması açısından bir ilk sunuyoruz. Herkesin bildiği olimpiyatların iki kıtada aynı anda yapılabileceği tek yer olarak sunuyoruz. Sunumlarda göreceksiniz olimpiyat köyü kurulması çok önemli. Başka yerlerde fiziksel sıkıntılardan dolayı yelken yarışları kürek yarışları aynı yerde olamıyor. Bizde bu da var. Diğer taraftan alalım almayalım vadettiğimiz yatırımların yüzde 80’ini zaten yapacağız. Dolayısıyla geldiğimiz nokta iyi.”

“Beşinci defa biliyorsunuz bu pozisyondayız ama ilk dörde baktığımızda bu siyahla beyaz kadar farklı. Topyekün omuz omuza vermişiz. Hükümete de burada teşekkür etmek istiyorum. Başbakanımıza ve spor bakanımıza verdikleri destekden dolayı teşekkür etmek istiyorum. Bunlar vitrine çıkanlar. Sadece onlara değil diğer bakanlarımız da bürokratlarımız da çok büyük rol aldılar.”

HAZIRLIK KOMİTESİNİN ÇALIŞMALARINA ÖVGÜ

Koç, hazırlık komitesine de teşekkür ettiği konuşmasında, “Burada hepinizin önünde şapka çıkarmak istiyorum. İnanılmaz bir çalışma gerçekleştirdiler. Hasan Arat’ın liderliğinde Uğur (Erdener) hocanın liderliğinde bütün ekip inanılmaz bir çalışma gösterdiler. Türkiye’yi tanımayanlara tanıttılar, sevmeyenlere sevdirdiler. Onları tebrik etmek istiyorum. Sporcularımız var hazırlık komitesinin içinde. İki tanesi sunum yapacak. Onları tebrilk etmek istiyorum. İşte görüyorsunun 50 tane genç sporcumuz uluslararası arenada Türkiye’yi temsil etmek için gençlerimiz de burada. Omuz omuza verdik. Bizler için tarihi bir olaya inşallah her beraber imza atabiliriz.” ifadelerine yer verdi.

Ali Koç, olimpiyatların alınması halinde spor anlayışının değişeceğine de vurgu yaparak, “Olursa da bu bizi farklı bir boyuta taşıyacaktır ülke olarak. Dünyada baktığınız zaman kaç tane ülke yaptığınızda sayılı ülkeler yapmış. Türkiye’nin tanınması, itibarı ve imajı açısından çok büyük bir katkısı olacak. 7 sene var. Benim buradaki en büyük heyecanım aldığımız takdirde spor anlayışımız değişecek. İki çocuğum var biri beş biri yedi yaşında. Spora yaptığımız yatırım değişecek.” diye konuştu.

GENÇLER İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Koç, “Göreceksiniz ki ev sahipliği yapabilirsek çok daha madalya alacak konumda duruyor. Ben çocukların bu heyecanla yetişmesini isityorum. Bu çocukların da ben de oradaydım, benim de çorbada tuzum var demelerini istiyorum. İnşallah Cumartesi günü lehimize bir karar çıkar.” dedi.

‘Yunanistan’ın krize girmesini olimpiyatlara bağladılar. Bizim de 19,2 milyar dolarlık bir bütçemiz var bu işe ayırdığımız. Pekin’den sonra en yüksek bütçe. Bu ekonomide bir handikapa neden olur mu?’ sorusuna ise Koç, şöyle cevap verdi:

“Siz mesleğiniz icabı bardağa yarı boş bakmak zorundasınız. Ben bu görüşe katılmıyorum. Bugüne kadar en başarılı olmuş olimpiyat oyunları bulunduğu bölgenin gelişimine katkı sağlamış. Biz alırsak bu ülkelerden biri olacağız. Yatırım açısından bakarsak bu bütçenin 17-18 milyar doları halihazırda altyapı yatırımı olacak yapılacak. İşte görüyorsunuz çok konuşulan İnönü Stadı, Marmaray gibi yapılıyor.”

“Dolayısıyla bu görüşe katılmıyorum. Bundan daha da iyisi bunun tam tersinin olacağını düşünüyorum. Hem istanbul, hem Türkiye’ye çok büyük katma değer sağlayacağını düşünüyorum. Çünkü olimpiyatlar sadece bir ay sürüyor. O bir aydan sonra geldiğiniz noktayı daha iyi kullandığınız takdirde ekonominize daha uzun vadeli çok büyük katma dağer yaratabiliyorsunuz. Dedem hep bunu söylerdi Allah bize dünyanın en güzel ülkesini vermiş biz bunun kıymetini bilmiyoruz diye. İşte biz bu olimpiyatları aldığımızda ülkemizin kıymeti daha da ortaya çıkacak.”

Adaylık yarışında avantajların neler olduğu sorusuna da cevap veren Ali Koç, “Türkiye’ye coğrafi olarak baktığımızda ulaşımı diğer aday ülkelere göre çok daha kolay. Dünyanın tam göbeğindeyiz. Japonya’yı takdir edesiniz çok daha uzak. Buraya gördüğünüz gibi çok zor geldik. İspanya nispeten daha iyi. Ama tekrar söylüuyorum bu işe sadece olimpik ruhun gelişmesi, olimpiyat oyunlarının başarılı olması ve spor açısından baktığınızda Türkiye’nin vadettikleri diğerlerinden çok daha fazla. O yüzden inşallah bizim lehimize bir karar çıkacak.” dedi.

Endişelerin sorulması üzerine ise Koç, “Endişeniz ne diye sorarsanız bir iki tane endişem var. Bu da bizden kaynaklanmayan endişeler. Bir tanesi Rio’da yaşanan sıkıntılar. Anladığım kadarıyla zamanlama açısından biraz geri kalınmış vaziyette. Dolayısıyla denenmiş denenmemiş karşılaştırması olabilir. İkincisi de tekrar bizim kontoümüzde olmayan IOC başkanlık seçimleri var. Dolayısıyla IOC başkanlık seçimleri dediğiniz zaman bazı dengeler de devreye giriyor olabilir. Ama bunlar bizim kontrolümüz dışında. Kontrolümüz altında olan şeylere baktığımızda gördüğümüz kadarıyla yapabileceğimiz her şeyi en iyi şekilde yağmaya çalıştık ve yaptık. Tekrar hazırlık komitesine ve hükümetimize emekleri için teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum.” cevabını verdi.