Ali Şen: ”Platini’nin lobisini yaptım”

Fenerbahçe'nin unutulmaz başkanlarından Ali Şen, "Arkadaşım" dediği Platini'nin başkanlığı kazandığı UEFA seçimleriyle ilgili özel açıklamalarda bulundu.

– UEFA seçimleri nasıl geçti?

Seçim gayet iyi geçti. Türkiye’nin desteklediği, benim desteklediğim Platini seçimi kazandı. Türkiye için faydalı oldu, çok iyi oldu. Haluk Ulusoy sözünde durdu ve Platini’yi destekledi. Şenes Serzik 37 oy alarak 4 yıl daha görev aldı. Türkiye için gayet iyi oldu.

– Neden Platini’yi desteklediniz?

Şimdi Platini Türkiye’ye daha yakın olacak, Türkiye’nin yanında ve Türkiye’ye haksızlık yapılmasını önleyecek. Hem daha genç, daha fazla enerji dolu. Daha yakından tanıdığım bir kişi olduğu için ve arkadaşım olduğu için.

– Biraz önce Haluk Ulusoy sözünde durdu Platini’yi destekledi dediniz.

Evet. Haluk Ulusoy Platini’ye oy vereceğini daha evvel bana söylemişti, ondan dolayı Haluk Ulusoy’u tebrik ediyorum.

– Peki Şenes Bey’in 6 kişi arasında en çok 2. oyu alarak yeniden seçilmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Şenes Erzik 16 yıldır zaten icra kurulunda. Arkadaşlar edindi. Kongrede ki delegeler onu tanıdı, ona oy verdiler. Şenes Erzik’in desteğe ihtiyacı yok. Ben buraya Şenes Erzik’i desteklemeye değil, Platini’yi desteklemek için geldim. Zaten Şenes Erzik bizden destek falan istemedi ki. Onu herkes tanıyor. Ben Platini’nin kazanması için geldim, Platini’nin lobisini yaptım. Ben Şenes’in zaten başkanlığını da yapmıştım. Daha evvel dış ilişkiler komisyonu kurduğumuzda Şenes benim üyemdi. Alp Yalman, Togay Bayatlı benim üyemdi. Şenes’i de tam 31 sene evvel UEFA’ya, Artemio Franchi’ye tavsiye eden benim. Onun için Şenes’in desteğe ihtiyacı yoktur, zaten artık kendisini herkes tanıyor.

“PLATİNİ ÇOK TEŞEKKÜR ETTİ”

– Platini’nin lobisini yaptım dediniz. Bunu Platini mi sizden rica etti?

Platini benim arkadaşım zaten. Ondan dolayı. Ben Platini’ye devamlı yardım ettim.

– Platini kazandıktan sonra kendisiyle görüştünüz mü?

Tabi tabi görüştüm. Çok teşekkür etti. Benim arkadaşım zaten.

– Neler konuştunuz?

Tabi çok mutlu oldu, çok sevindi. 15 Temmuz’da İstanbul’da bir davet vereceğim oraya gelecek. Fenerbahçe’nin 100. yıl dönümüyle ilgili Ali Şen döneminde görev yapmış yabancı antrenörler, yabancı futbolcular, Türk futbolcular için bir davet vereceğim ve Platini gelecek. Backenbauer de gelecek.

– TFF Başkanı Haluk Ulusoy’un uluslarası platformda etkisi belli. Ancak Türkiye’de yaşananları da biliyoruz. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

O düzelir. Herşey düzelir. Ben Futbol Federasyonu’nda şu anda bir seçime gerek olduğunu düşünmüyorum. Çünkü Haziran ayında mali kongre var. Seçimi lig bittiği zaman isterlerse o zaman yapsınlar, şimdi yapmaları doğru değil.

– Haluk Ulusoy ‘TFF olarak Şenes Erzik’e destek veriyoruz, ama ülke olarak Şenes Bey’e destek verilmiyor’ dedi.

Onun ne demek istediğini bilmiyorum, neyi kastettiğini bilmiyorum, yalnız Haluk Ulusoy Şenes Erzik’e çok ciddi destek verdi, bunu biliyorum.