Aliağa iştah kabartıyor

Aliağa'da 10 milyon metrekare alanda kurulan Aliağa Organize Sanayi Bölgesi (ALOSBİ), kısa sürede yerli ve yabancı yatırımcıların gözdesi oldu.

Almanya’da yayın yapan gazetelerin ekonomi editörleri ALOSBİ’yi ziyaret ederek bölgedeki çalışmaları inceledi. ALOSBİ Başkan vekili ve Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, Alman gazetecilere bölgedeki yatırımlar ve ALOSBİ’nin İzmir ve Türkiye ekonomisine yapacağı katkılar hakkında bilgi verdi.

ALOSBİ’de Halen 10’u üzerindeki fabrika tamamlanarak üretim aşamasına geldi. Türkiye’nin özel sektör tarafından yapılan en büyük yatırım olduğunu söyleyen ALOSBİ Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Aliağa Ticaret Odası Başkanı Adnan Saka, “ALOSBİ, tam kapasite ile hizmete girdiğinde 400 fabrika ile ülke ve bölge ekonomisine önemli katkılar yapacak bir sanayileşme hamlesinin başlangıcının oluşturacak. ALOSBİ, Avrupa Birliği ile adaylık müzakeresi yapan bir ülkenin gururudur” dedi.

Almanya’nın Stuttgarter Nachrichten Gazetesinden Wolfgan Molitör, Stuttgarter Zeitung’dan Dr. Knut Krohn, Badischer Zeitung’dan Stephan Neumann, Mannheimer Morgen Gazetesi’nden Walter Serif, Schwaebische Zeitung’dan Claudia Kling, Südkurier Gazetesi’nden Dieter Löffler, Aliağa Organize Sanayi Bölgesinde uygulanan altyapı teknolojisinin Avrupa Standartlarının üstünde olduğunu söyledi.

Bölgenin liman, havaalanı, demiryolları ve karayoluna yakınlığı nedeniyle bir çok avantajı olduğunu öğrendiklerini dile getiren Alman ekonomi editörleri, “burada kurulacak olan tesisler, Avrupa Birliği’ne girecek bir Türkiye’de büyük iller başaracaktır. Buna inanıyoruz” diye konuştular.