Aliağa’da 28 kaçak yakalandı

İzmir'in Aliağa ilçesinde yasadışı yollardan yurtdışına çıkmak isteyen 28 kaçakla, bunlara yardım ve yataklık eden 5 kişi yakalandı.

Bölgede arama çalışması yürüten ekipler, kaçakları Yunanistan’a gönderme vaadiyle kandırdığı öne sürülen biri çocuk olmak üzere Zihni Ü. (41), Murat S. (36), Burak H. (31) ve İbrahim E. (38) isimli beş Türk vatandaşını da gözaltına aldı.

Kaçakların İzmir’den bölgeye 35 K 02929 plakalı, branda örtülü kamyonetin kasasında getirildiği, daha sonra yine bir kamyonetle Pınarcık mevkiine geçtikleri öğrenildi. Kamyonete, 35 Y 0894 plakalı aracın klavuzluk yaptığı tespit edildi. Kaçakların organizatörlerle kişi başına 800 euroya anlaştığı, bir gemiyle Yunanistan’a götürülecekleri kaydedildi.

Yeni Şakran Belediyesi’nden temin edilen otobüs ile jandarma karakoluna götürülen kaçaklar ve beş aracı, sağlık muayenelerinden sonra ifadelerinin alınması için Aliağa Nöbetçi Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edildi. Sağlık durumlarının iyi olduğu belirlenen 28 kaçak, savcılık soruşturmasının ardından sınırdışı edilmek üzere İzmir Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi’ne gönderilecek. Türk vatandaşı beş zanlı ise sorgularının ardından Aliağa Nöbetçi Sulh Ceza Mahkemesi’ne sevk edildi.