Alibeyoglu ‘Biz ne yapiyorsak Kars halki için yapiyoruz’

KARS - Kars Belediye Baskani Naif Alibeyoglu, kasaplarla bir araya geldigi toplantida, "Bizi Ermenilere prim vermekle elestirenler var, biz ne yapiyorsak Kars halki için yapiyoruz." ifadelerini kullandi.

Ama bu sizin adinizadir. Gerçekten çogu esnafimiz siftah yapamiyor, Kars halki su anda çok magdur durumda. Istediklerimiz de bunlarin adinadir.” diyen Alibeyoglu, “Birileri bize bu damgayi vuruyor. Ama herkes de bizi biliyor ki, dedemiz babamiz bu memleket için sehit olmustur. Hiç kimseye de eyvallahimiz yok. Bu vatan için savasmasini da biliriz bu halkin, bu sehrin gelecegi için de, illa kiyamet bizim basimiza mi?” ifadelerini kullandi.

Alibeyoglu, kasaplardan kus gribi hastaligin dünyayi sarstigini ve artik beyaz ete pek teveccüh gösterilmediginin bilinmesini isteyerek, “Olumsuzluktan kendi mutlulugumuza pay çikarmayalim ama bu Kars’in güzel ve leziz etini Türkiye’ye daha iyi bir sekilde satilmasini saglamak açisindan bizim için belki bir firsattir. Çünkü Kars’in eti gerçekten çok lezizdir. Kars’in bali, kasari, yagi, peyniri, etinin birer marka haline gelmesi lazimdir. Kars’in bir marka haline getirmesi lazimdir.” dedi. Alibeyoglu, kasaplardan özel olarak Kars’in bu imajina gölge düsürülmemesini isteyerek, “Özellikle mühürsüz, damgasiz et satisi yapilmamasi gerekir. Kars’in hiçbir zaman olumsuzluklarla ülke gündemine gelmesini istemiyoruz.” dedi. Alibeyoglu olumlu yanlarla taninmayi daha çok istediklerinin altini çizerek zaten su anda Ankara ve Istanbul’daki is adamlarinin, bürokratlarin, vakiflarin bali, kasari kendilerinden istediklerini, çünkü adinin Kars oldugunu dile getirdi.

“Kars’i layik oldugu yere getirmeliyiz, çünkü bundan hem sizler kazanacaksiniz hem de biz” ifadesini kullanan Alibeyoglu konusmasini söyle sürdürdü: “Kars giderek büyüdükçe sizler de büyüyeceksiniz. Ama Kars küçülür de eskisi gibi göç verirse hepimiz bu enkazin altinda kalacagiz. Büyükbas hayvan kesimini 30, küçükbas hayvan kesimini de 20 YTL’ye yapmistik. Bundaki amacimiz cazip hale getirmekti. Ondan sonra sizin talebiniz oldu. Biz de sizi kirmadik. Büyükbasi 20 YTL’ye, küçükbasi da 10 YTL’ye düsürdük. Belediye Meclis kararlariyla bu fiyatlari artirmayacagiz. Ancak sizden ricam Kars halkina hastalikli hayvan etlerini reva görmeyin. Halkimiza saglikli et imkani verin biz gerekirse sizden para da almayacagiz. Sunu herkesin bilmesini istiyorum, belediyelere sinirsiz yetki verildi. Aninda ve süresiz kapatabiliriz. En küçük bir durumda bir bahane bulur kapatiriz. Ama biz kimsenin ekmegiyle oynamak istemiyoruz. Aylik istatistiklere bakildiginda kestigi sigir sayisinin çok oldugu esnafimiz var. Ama bir yanda da çok is yaptigini bildigim ama kestigi sigir sayisi çok az olan ve buraya gelme zahmeti göstermeyen esnafimiz da var. Bunlar da biraz olsun hadlerini bilmelidir.”