Aliga’da patlama; 4 yarali…

IZMIR - Izmir'in Aliaga Ilçesi Istiklal Caddesi'nde patlama meydana geldi.

Ilk belirlemelere göre gaz sikismasi sonucu meydana geldigi belirtilen patlamada 4 kisi yaralandi. Yaralilar Petkim Devlet Hastanesi’nde ayakta tedavi edildi.

Saat 23.00 siralarinda Istiklal Caddesi üzerinde bulunan Yunus Emre Döner ve Çorba Salonu’nda çalisan görevlilerin dükkana girdikten sonra içerideki gaz sizintisini farketmeyerek lambayi açmasiyla patlama meydana geldi.

Can kaybinin olmadigi patlamada 4 kisi hafif sekilde yaralandi. Siddetli patlama sonucu birçok isyeri kullanilamaz hale geldi. Patlamanin siddetinden 200 metrelik alanda bulunan ev ve isyerlerinin camlari kirildi. Döner salonunun arka duvari bir aracin üstüne çöktü. Bomba panigi yasayan halk, sokaklara döküldü.

Patlamanin ardindan Izmir’den bomba uzman ekipleri gelerek olayla ilgili inceleme yapti. Yapilan incelemede patlamanin nedeninin sanayi tüpünün sizmasiyla olusan “yogun gaz sikismasi” oldugu belirtildi.

Bu arada, Aliaga Kaymakami Emir Osman Bulgurlu, Aliaga Belediye Baskani Tansu Kaya ve Aliaga Ilçe Emniyet Müdürü Yasar Özdemir olay yerinde incelemelerde bulundu. Izmir Valisi Oguz Kaan Köksal, olayin yasandigi ilk dakikalarda Kaymakam’dan bilgi aldi. Emniyet ekiplerinin, zarar gören dükkan ve evlerde hasar tespit çalismalari devam ediyor.

Aliaga Kaymakami Emir Osman Bulgurlu, olayin sevindirici yaninin, patlamada can kaybinin olmayip yaralananlarin da ayakta tedavi edilmesi oldugunu söyledi. Aliaga’da ilk defa böyle bir patlamanin meydana geldigini söyleyen Aliaga Belediye Baskani Tansu Kaya, “Ilçede Petkim ve Petrokimya gibi önemli tesislerin bulunmasi nedeniyle güvenlik tedbirlerinin had safada oldugunu belirtti. Kaya, sözlerine söyle devam etti, “Patlamanin hesapta olmayan bir olay oldugunu, tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu tüpün açik unutulmasiyla sikisan gazin, çalisanlardan birinin elektirik kontagini açmasi sonucu patlamasiyla olusan elim bir hadisedir. Allah beterinden saklasin, bir daha tekrarlatmasin.” dedi.

Öte yandan, patlamanin meydana geldigi caddede vatandaslar ev ve isyerlerini temizlemeye basladi. Caddeninin güvenligi amaciyla emniyet güçlerinin sabaha kadar nöbet tutacagi bildirildi.

Konuyla ilgili gözaltina alinan süpheli olmazken, olayla ilgili genis çapli arastirma devam ediyor.