Aliyev: Çok büyük hatalar yaptılar

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Yukarı Karabağ hakkında konuştu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan’la yaşanan savaşa ve nedenlerine değindi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, yaklaşık 30 yıl işgal altında kalan toprakların savaşla kurtarılmasının en büyük sorumlusunun Ermenistan ve Ermenistan’ı durdurmayan büyük devletler olduğunu söyledi.

Aliyev, Ermenistan’ın işgali altındaki toprakların kurtarılması için 27 Eylül 2020’de başlatılan 44 günlük savaşın birinci yılında Anadolu Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu.

Son bir yıla dönüp bakıldığında olayları daha net analiz etme olanağı elde ettiklerini söyleyen Aliyev, “Görünen o ki Ermenistan yönetimi, iktidara yeni gelmiş yönetim herhangi bir askeri başarıyla da övünmek istiyordu, herhangi bir askeri başarı elde etmek istiyordu. Fakat hesapları tutmadı, çok büyük hata yaptılar. Bunun sonucunda da acı yenilgiye uğradılar.” dedi.

Aliyev, işgalden kurtarılan topraklara yaptığı ziyarette hissettiklerini anlatırken duygu dolu anlar yaşadı.

Yaklaşık 30 yılın ardından Ermenistan’ın işgalinden kurtarılan topraklara sık sık ziyaretler düzenlediğini belirten Aliyev, ziyaretlerine ilişkin görüntülerin de Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Mihriban Aliyeva tarafından kaydedildiğini ve paylaşıldığını hatırlattı.