Aliyev ile Sarkisyan yarın Viyana’da bir araya gelecek

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Dağlık Karabağ'da çözüm için yarın Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir araya gelecek.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Dağlık Karabağ’da çözüm için yarın Avusturya’nın başkenti Viyana’da bir araya gelecek.
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bünyesinde oluşturulan Minsk Grubu’nun Amerikalı eş başkanı James Warlick, bir sosyal paylaşım sitesindeki hesabından yarın Aliyev ile Sarkisyan’ın bir araya geleceğini duyurdu. Warlick yayınladığı mesajda şu anda kendisinin Viyana’da olduğunu ve bu görüşmeyi sabırsızlıkla beklediğini bildirdi.
Ermenistan cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinin de doğruladığı haberde Sarkisyan’ın söz konusu buluşma için yarın Avusturya’ya gideceği belirtildi.
Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Dağlık Karabağ konusunda anlaşamayan Azerbaycan ve Ermenistan arasında savaş çıkmış ve Ermeniler Dağlık Karabağ ile birlikte Azerbaycan’ın 7 ilçesini işgal etmişti. İki ülke arasında 1993 yılında yapılan ateşkes anlaşmasından sonra ilişkilerin normalleşmesi adına Minsk Grubu’nun ABD, Fransa ve Rusya eş başkanlığında yapılan çalışmalarda nihai bir sonuç alınamadı.