Aliyev; Yılın devlet adamı

Ekovitrin Dergisi’nin düzenlediği "Yılın Starları Ödül Töreni"ne katılan Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’e, "Yılın Siyaset Adamı Ödülü’’ verildi.

Cevahir Otel’de düzenlenen törene, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin, İslam Konferansı Örgütü (İKÖ) Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ve 12 ülkeden çok sayıda işadamı katıldı.

Terönde, Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev’e, “Yılın Siyaset Adamı Ödülü” verildi. Ödülünü Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’den alan İlham Aliyev, “Biz iki devlet tek milletiz” şeklinde konuştu. Azerbaycan’da son dönemde önemli işler başardıklarını anlatan Aliyev, daha iyi bir Azerbaycan’ı inşa etmek için çalıştıklarını ifade etti. Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının açılmasına da değinen Aliyev, bu projeyi rüya gibi görenlerin olduğunu ancak projenin gerçekleştirildiğini söyledi. Bu arada, İlham Aliyev’in konuşması toplantıya katılan Azeriler tarafından alkışlarla kesildi.

Dışişleri Bakanı Gül ise, Bakü-Tiflis-Ceyhan boru hattının önemine değinerek, Kafkaslardaki diğer ülkelerin de doğalgazlarının bu hatla taşınabileceğini kaydetti.

Törende ayrıca, “Yılın Bakanı” ödülüne layık görülen Abdullah Gül’e ödülünü Ekmeleddin İhsanoğlu verdi. “Yılın İşadamı Ödülü”nü Hüsnü özyeğin alırken, “Yılın İşkadını Ödülü”nü Arzuhan Yalçındağ, “Yılın Profesyonel Yönetici Ödülü”nü Muhtar Kent aldı. Firmalar kategorisinde “Yılın İhracatçısı” Ford seçilirken, “Yılın Markası” ödülüne Opet layık görüldü. “Yılın Bankası” olarak Garanti Bankası seçilirken, “Yılın Meslek Örgütü”ne İstanbul Ticaret Odası (İTO) layık görüldü. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise “Yılın Belediye Başkanı Ödülü”nü aldı.