Alkollü içeçeklerden daha fazla ÖTV geliri

Alkollü İçecekler İthalatçıları ve Dağıtıcıları Derneği başkanı Ünlü, alkollü içeceklerden alınan ÖTV'nin AB ülkeleri düzeyine çekilmesi halinde, 3-4 kat daha fazla ÖTV geliri elde edileceğini belirtti.

Ünlü, yaptığı açıklamada, alkollü içecek sektöründe devletin birçok kurumunun aynı anda müdahalede bulunduğunu, bunun yetki karmaşasına neden olduğunu savunarak, sorunların çözümsüz kaldığını belirtti.
Okul yakınlarında, kahvehane ve akaryakıt istasyonlarında alkollü içki satışının yasak olmasına rağmen, satışların devam ettiğini kaydeden Ünlü, Tütün, Tütün Mamulleri ve Alkollü İçkiler Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK) ise sektörün sorunlarıyla yeterince ilgilenmediğini öne sürdü.
Alkollü içkilerdeki ÖTV’nin makul seviyelere çekilmesi gerektiğini ifade eden Ünlü, ÖTV’nin AB ülkeleri seviyesine çekilmesi halinde, 3-4 kat daha fazla ÖTV geliri elde edileceğini belirtti. Şu an bir şişe viskiden 20 YTL ÖTV alındığını kaydeden Ünlü, turizm alanında rakip olunan İspanya, Portekiz ve Yunanistan gibi ülkelerde ÖTV oranının Türkiye’dekinin onda biri kadar olduğuna dikkati çekti.