Allahuekber Dağları’nda ‘Sarıkamış Harekatı’ tanıtılacak

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı'na, Sarıkamış Harekâtı'nın bütün gerçekliğiyle anlatılması ve o günkü şartların çok daha iyi anlaşılması maksadıyla tanıtım merkezi yapacak.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı’na, Sarıkamış Harekâtı’nın bütün gerçekliğiyle anlatılması ve o günkü şartların çok daha iyi anlaşılması maksadıyla tanıtım merkezi yapacak.

Erzurum ve Kars sınırları içerisinde bulunan Sarıkamış Allahuekber Dağları’nın milli park olarak ilan edilmesinin ardından şimdi de tanıtım merkezi haline getiriliyor. ‘Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı Uzun Devreli Gelişme Planı’ kapsamında yapılacak olan tanıtım merkezi, şehitlikler, yürüyüş alanları ve gölet çalışmaları ile Sarıkamış Harekâtı’nda yaşanan olaylar vatandaşa her adımında farklı bir mesaj olarak yansıtılacak.

GÖRSELLER VE BELGELER KULLANILACAK

Sarıkamış Harekâtı’ndan kalan hatıra, belge ve savaş malzemelerinin bulunduğu milli parkın içerisinde ayrıca bölgedeki Türk tarihi Sarıkamış Harekâtı ve sonrası da dâhil olmak üzere çeşitli görsel teknikler, resimler ve belgeler ile bir güzergâh boyunca kronolojik olarak anlatılacak. Kaynak değerleri ziyaretçilere tanıtmak için yapılacak olan tanıtım salonunun yanı sıra şehrin ihtiyaçlarını da karşılayabilecek yaklaşık 300 kişilik konferans salonu, merasim alanı, yürüyüş yolu ve Ermeni mezalimini kabartma teknikleri kullanılarak anlatan, görsel içerikli panorama salonları bulunacak.

KIŞ ŞARTLARINA UYGUN İNŞA EDİLECEK

Geçtiğimiz aylarda Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda yapılan Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’nin benzeri olarak yapılacak olan Sarıkamış Kafkas Cephesi Tanıtım ve Araştırma Merkezi, bulunduğu yerin zorlu kış şartlarına uygun bir şekilde inşa edilecek. Ayrıca her türlü engelli tarafından hiçbir güçlükle karşılaşmadan gezilebilecek bir şekilde tasarlanacak.

YÜRÜYECEK ZİYARETÇİLERE OTOBÜS HİZMETİ

Ocak ayının ilk haftasında yapılan Sarıkamış Harekâtı etkinliklerine katılan ziyaretçiler otobüslerle merasim alanlarına taşınacak. Bu alanda tanıtım birimi, çadırlı kamp alanı, günübirlik kullanım alanı, mola noktası donatıları ve bu kullanımları kapsayan bir meydan bulunacak. Uzun Devre Gelişme Planı kapsamında, merasim alanına tanıtım birimi, çadırlı kamp alanı, günübirlik kullanım alanı, mola noktası, çeşme ve otopark alanları yapılacak. Sarıkamış Harekâtı etkinliklerinde yapılan yürüyüş için mola noktaları olacak. Ayrıca milli park sınırları içerisinde bulunan 8 şehitliğin ihyası yapılacak.

YÜRÜYÜŞ GÜZERGAHI DÜZENLENECEK

Yürüyüş güzergâhı üzerinde gerekli yerlerde özellikle karların erimesi sonucu oluşabilecek su akıntılarının yola zarar vermesini engelleyecek su geçiş kanalları yapılacak. Bölgede yapılacak olan gölet projesi kapsamında devam eden çalışmalar Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından yenilenecek. Aynı zamanda yol kenarlarında dinlenme cepleri, rölyef, heykel, şehit mektupları, anıtlar vb. materyaller bulunacak. Bu materyallerle tanıtım merkezini ziyarete gelen vatandaşlar, Sarıkamış Harekâtı’nda şehit düşmüş askerlerimizin anısını ve çektikleri sıkıntıyı hissedecek.

PROJE, 100. YIL ETKİNLİĞİNE YETİŞECEK

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatı üzerine tanıtım merkezi ile ilgili tüm sürecin yaklaşık iki yıl içerisinde tamamlanması ve Sarıkamış Harekâtı’nın 100. Yıl etkinliklerinden önce bitirilmesi planlanıyor.