Allavi ‘Irak Saddam döneminden daha kötü’

Allavi, ''Tam bu nedenlerle Saddam rejimiyle savasmistik, simdi de ayni seyleri görüyoruz'' diye konustu.

”Böyle bir karsilastirma yapmanin aslinda uygun olmadigini, ancak yasananlarin halka Saddam Hüseyin dönemini hatirlattigini” belirten Allavi, ”Tam bu nedenlerle Saddam rejimiyle savasmistik, simdi de ayni seyleri görüyoruz” diye konustu. ”Irak’ta yasananlarin bir insan haklari ihlali felaketi olarak görülebilecegini” de belirten Allavi, bu durumdan hükümet içindeki Siileri sorumlu tuttu ve ”bu kesimin gizli iskence merkezleri ve ölüm timlerinden sorumlu oldugunu” öne sürdü.

Allavi, ”Gizli polis güçleri ve bunlara ait gizli merkezlerde insanlarin sorgulandigini, birçogunun bu sorgular sirasinda iskence görüp hayatini bile kaybettigini duyuyoruz. Hatta seriata uygun olarak kurulan mahkemelerde insanlarin cezalandirildigi ve bu cezalarin infaz edildigi konusuluyor” ifadesini kullandi.

”Irak’ta belli güçler tarafindan olusturulan bu gizli yapilarin bir an önce dagitilmasi gerektigini, hiçbir sey yapilmazsa hastaligin önce Içisleri Bakanligi, daha sonra da bütün kabineyi saracagini” belirten Allavi, ”Irak, bulundugu bölgenin merkezindedir. Eger burada bir seyler yanlis giderse, Avrupa da, ABD de kendini güvende hissedemez” diye konustu.

”Irak’in yeni güvenlik teskilatinin acimasizliginin, Saddam’in gizli polisininkini andirdigini” da belirten Allavi’nin bu yorumlari, Observer tarafindan ”önemli” olarak nitelendirildi. Gazete, ”Allavi’nin sözlerinin, Irak’taki durumun gelistigi iddialarinin dogru olmadigini ortaya koydugunu” yazdi.