Allianoi Antik Kenti sular altında kalıyor

Bergama'daki 2 bin yıllık sağlık merkezi Allianoi için umutlar azalıyor. Yortanlı Barajı'nda şubat ayında su tutulmaya başlanmasıyla Allianoi sular altında kalacak.

Allianoi’nin mille kaplanarak su altında korunmasını amaçlayan bilim komisyonu raporunun ayrıntıları da ortaya çıkarken, yaklaşık 2 bin yıllık bir sağlık merkezi için umutlar azaldı.

Devlet Su İşleri’nin (DSİ) şubat ayından itibaren Yortanlı Barajı’nda su tutacak olmasıyla birlikte Allianoi de sular altında kalacak.

Süreci hızlandıran ise temmuz ayında oluşturulan bilim komisyonun hazırladığı son rapor oldu.

Eylül ayında antik kenti gezen komisyon, DSİ’nin “Mille kaplanarak su altında kalsın, 50 yıl sonra baraj işlevini tamamladığında yeniden kazılır” şeklindeki koruma projesine onay verdi.

Komisyonun 19 Ekim tarihli raporunda Allianoi’nin baraj gölündeki dalgalanmaya karşı 1 metre yüksekliğinde 218 metre uzunluğununda duvarla çevrilmesinin antik kentin üstünün de 1 metre kalınlığında mille örtülmesinin yeterli olacağı belirtiliyor.

Komisyon, kazılarla gün yüzüne çıkan yapının zarar görmemesi içinse mille kaplama işleminin makina yerine elle yapılmasını önerdi.

Yıllardır Allianoi’de kazı yapan bilimadamları ise komisyonu sert bir dille eleştiriyor.

2007 yılında kazı yapmasına izin verilemeyen Allianoi kazısı başkanı Prof. Dr. Ahmet Yaraş’ın son umudu ise Kültür ve Turizm Bakanı Bakanı Ertuğrul Günay.

Allianoi’nin korumaya alınması için 10’a yakın dava açan girişim grubu ise AİHM’e gitmeye hazırlanıyor..

Bilim adamları Allianoi’nin akıbetinin diğer antik kentler içinde emsal olmasından endişe ediyor.