Alman askeri heyeti Özbekistan’da

Almanya'nın Savunma ve Dışişleri bakanlığı mensuplarından oluşan askeri heyeti Özbekistan'da askeri üs konusunda temaslarda bulunuyor.

İlk etapta Almanya’nın Termiz hava alanının modernizasyonu ve ek teknik cihaz donanımı için 12 milyon euro’luk bir masraf yapmayı planladığı belirtildi.

Almanya yapılacak nihai görüşmelerden sonra bu meydanda asker bulunduracak ve Afganistan’da bulunan 2 bin askerine daha kolay yoldan gerekli lojistik yardımı yapabilecek. Ayrıca insani yardım konularında da bu alanı transit nokta olarak kullanacak.

Öte yandan Almanya’nın asker konuşlandıracağı Termiz’de yeni bir otel, dinlenme tesisleri ve bir hastanenin kurulması planladığı belirtildi.

Almanya 2001’den beri Termiz hava meydanı kullandığı ve taraflar arasında meydanın kullanımına iliklin resmi anlaşmanın ise 2002’de yapıldı belirtildi. 2005’de Özbekistan’ın Termiz’de bulunan Almanya dışındaki batılı devletlere ait askeri gücünün ayrılmasına ilişkin karar alması üzerine bu konu yeniden belirsizliğe düşmüştü. Bunu üzerine Almanya ile Özbekistan arasında askeri işbirliği çerçevesinde yapılan görüşmelerde Almanya’nın bu meydanı yeniden kullanabileceği konusu gündeme gelmişti. Alman heyetinin dün başlayan ve yarın sona erecek temasları sonunda Almanların Termiz hava meydanını ne şartlar dahilinde kullanabileceğine ilişkin nihai mutabakata varılması bekleniliyor. Almanların Termiz’de konuşlandıracağı hava destekli askeri güç bünyesinde 300 asker bulundurmayı planladığı belirtildi.