Alman bakan aşırı sağcılara karşı halkı göreve çağırdı

Almanya'nın Kuzey Ren Vestfalya İçişleri Bakanı Ralf Jäger, aşırı sağcı 'Pro Deutschland'ın insanları korkuttuğunu söyledi.

Almanya’nın Kuzey Ren Vestfalya İçişleri Bakanı Ralf Jäger, aşırı sağcı ‘Pro Deutschland’ın insanları korkuttuğunu söyledi.

Pro Deutschland’ı insanları önyargı ve hoşgörüsüzlükle kışkırtarak oy avcılığı yapmakla suçlayan bakan, aşırı sağcı grubun perşembe günü yüzlerce Romanyalı ve Bulgaristanlı göçmenin kaldığı bina önünde gösteri düzenleyeceğini duyurması üzerine, yabancı düşmanlığının kentlerinde yer olmadığını, bunlara karşı sivil toplum örgütlerinin ‘barışçıl gösteriler’ yapması gerektiğini dile getirdi.

Federal Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen de bir gazeteye yaptığı açıklamada, göçmenler konusunda olumlu bir trendin varlığından söz etti. Leyen, “Geçen sene gidenleri çıkardıktan sonra 370 bin göçmen ülkemize gelmiş oldu. Güzel olan ise gelenlerin genç olması ve eğitimlerinin Alman halkından daha yüksek olması. Kalifiye eleman getirilmesi işinin peşini bırakmayacağız.” şeklinde konuştu.