Alman basını; ‘Türkiye’de tabu yıkılması’

İstanbul'da kadınlı-erkekli bir grubun birlikte sözde namaz kılmaları ve kadınların başının açık olması, Alman Haber Ajansı (dpa) tarafından "Türkiye'de bir tabunun yıkılışı" olarak değerlendirildi.

DPA’nın haberinde, sözde namaz kılan grup arasında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın danışmanı Cüneyd Zapsu’nun eşinin de başı açık şekilde bulunmasının dikkat çektiğini vurgulandı. Gelişmelerden sonra “kadınlı-erkekli namaz” gösterisinin arkasındaki isim olarak ön plana çıkan Ahmek Küre isimli emekli diş doktorunun da açıklamalarına yer verilen haberde, “Kadınların erkeklerle bir safta namaz kılması ve namaz kılarken başlarının açık olması” girişimi, Türkiye’de bir tabunun yıkılışı olarak değerlendirildi.

Yorum haberde ayrıca dört yıl önce Diyanet İşleri Başkanlığı’nın toplanarak kadın-erkek eşitliği konusunda karar aldığı ve kadınların da camiye giderek namazlara katılmaları hakkı olduğu yolunda uygulamanın yolunu açtığına da dikkat çekildi. Zamanın milletvekillerinden DSP’li Gönül Saray Alphan’ın Meclis Camisi’ne giderek arka saflarda Cuma Namazı kılması, ancak burada başının kapalı olmasını hatırlatan ajans, son yaşanan gelişmenin yeni bir safha oluşturduğunu kaydetti.