Alman devleri işçi çıkarma yarışında

Almanya'da ene sonunun yaklaşması ile birlikte şirketler de yıllık hesaplamalarla gelecek yılın planlamalarına başladılar.

Almanya’da ene sonunun yaklaşması ile birlikte şirketler de yıllık hesaplamalarla gelecek yılın planlamalarına başladılar. Bu planlamada şirketlerin ‘azami kâr asgari gider’ mantığını hayata geçirdikleri uygulamalarda fatura yine çalışanlara çıkarılıyor.

Geleck yılda karını artırmak isteyen şirketler çareyi ilk olarak çalışan sayısını azaltmakta buluyorlar. Bu senede öyle oldu ve Almanya’nın dev şirketleri ardı ardına çıkaracakları çalışan sayısını belirlediler.

Ratiopharm ilaç sanayi grubuna ait Teva gelecek yıl 1,1 milyar Euro daha az gider sağlamak için 5 bin çalışanın işine son verecek. Siemens grubuna ait ampul üreticisi Osram da planları çerçevesinde 8 bin 700 kişinin işine son vermeyi düşünüyor. Kellog’s şirketi kıyasıya rekabetin yaşandığı kendi sektöründe geleceğini garantiye almak için 2 bin 900 kişinin işine son verecek.

Dresden’de faaliyet gösteren çip üreticisi İnfineon da daha karlı olduğu gerekçesiyle 160 çalışanı ile yollarını ayırıp yerlerine robotlar yerleştirecek. Fransız basının iddiasına göre Stuttgart’ta yerleşik cep telefonu ve parçası üreten Fransız Alcatel de şirketi zarardan kurtarmak adına 10 bin kişilik işçi ordusunu işten çıkarıp bunun yerine 5 bin kadar yeni ‘uzman’ işe alacak.

Amerikan kökenli ilaç üreticisi Merck & Co’da iktisat tedbirleri çerçevesinde 8 bin 500 kişiye çıkışlarını verecek. Siemens de yine iktisat düşüncesiyle 2014 sonbaharına kadar 15 bin çalışanının işine son verecek. Essenli kimye devi Evonik de bin kişi çıkarma planıyla listeye dâhil.