Alman devleti sosyal yardım alanların evlat hasretini de giderecek

Almanya'nın Düsseldorf kentindeki İş Merkezi'nin, Hartz IV yardımı alan bir babaya 2 bin 100 Euro'luk uçak bilet masrafını ödemek zorunda olduğuna hükmedildi.

Almanya’nın Düsseldorf kentindeki İş Merkezi’nin, Hartz IV yardımı alan bir babaya 2 bin 100 Euro’luk uçak bilet masrafını ödemek zorunda olduğuna hükmedildi.

Essen kentindeki Sosyal Mahkeme, Endonezya’da yaşayan 10 yaşındaki çocuğunu görmek isteyen babayı haklı buldu. Mahkeme kararında, çocuğun sağlıklı gelişimi için baba ile oğul arasındaki ilişkinin gerekli olduğunu bu nedenle uçak masraflarının karşılanması gerektiğine karar verdi.

Düsseldorflu baba, Endonezy’lı eşinin oğullarını Endonezya’ya kaçırması üzerine 2013 yılında oğlunu görmek istemiş, bunun üzerine Düsseldorf İş Merkezi uçak bilet masrafını karşılamıştı. Ancak babanın bu yıl tekrar oğlunu görmek istemesi üzerine iş merkezi uçak bilet masrafını ödemeyi reddetti. Bunun üzerine olay mahkemeye taşındı. Mahkeme, iş merkezinin yılda bir kez oğlunu görmek için babanın uçak bilet masrafını karşılaması kararını verdi. Uçak bilet parasını iş merkezinden alacak olan baba, oğlunu ziyareti sırasında konaklama ücretlerini ise kendisi karşılayacak.

Hartz IV alıcısı babanın, ileride uçak bilet ücretini iş ajansına geri ödeyip ödememesi ise daha sonra karara bağlanacak.