Alman folklorcu tarihi kilimlere saygısından çıplak ayakla bastı

Alman folklor(halk) bilimciler, Türkmen-Yörük hayatı ile ilgili araştırmalarda Avrupa'daki öğrencilere Evrenseki Kültür Evi'ni referans gösteriyor.

Alman folklor(halk) bilimciler, Türkmen-Yörük hayatı ile ilgili araştırmalarda Avrupa’daki öğrencilere Evrenseki Kültür Evi’ni referans gösteriyor. Başta Almanlar olmak üzere Avrupalı öğrenci, akademisyen ve halk bilimciler Yörük-Türkmen hayatı ile ilgili akademik çalışmalarını Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı Evrenseki Kültür Evi’nde yapıyor. Kültür Evi’nde 10 asırlık 2 bin 500 Yörük-Türkmen hayatını anlatan eşya bulunuyor.

Alman halk bilimci Dr. Petra Lild, Evrenseki Kültür Evi’nde sergilenen eserleri inceledi. Kültür evine bir yıl içinde ikinci defa geldiğini belirten Lild, 6 asırlık Yörük halı ve kilim dokumalarına saygısında ‘halı ve kilimlere çıplak ayakla’ basmayı tercih ettiğini kaydetti.

40 yıldır halk bilimciliği yaptığını anlatan Lild, bugüne kadar Türkiye’de 14 ilde Yörük hayatı üzerine araştırma yaptığını en kapsamlısını Evrenseki’deki kültür evinde bulduğunu ifade etti. Lild, “Yörük hayatını anlatan çoğu eserleri bu evde bulmanın sevinci içindeyim. Evrenseki Kültür Evi’ni başta Almanya olmak üzere kültür ve insan izleri üzerine araştırma yapanlara referans gösteriyorum. Yörük kızları dokuduğu her halı ve kilime kendi imzalarını atarlar. Onu için Yörük kızlarının emeğine saygı için tarihi halı ve kilim dokumalarına ayakkabı ile girme yerine çıplak ayakla girmeyi daha doğru buldum. Bu evde 10 asırlık paha biçilmez el emeği eserler var. Hepsi birer tarihi vesika. Değeri çok iyi bilinmeli.” ifadesi kullandı.

Evrenseki Belediye Başkanı Recep Barut’ta Akkoyunlular, Karakoyunlular, Selçuklular ve Osmanlı’nın Anadolu insanına devrettiği kültür ve medeniyetini gelecek nesillere özünü kaybetmemesi ve taşıması için açtıklarını kaydetti.