Alman generalden Türkçe veda

Birleşmiş Milletler Barış Gücü (BM KFOR) bünyesindeki Çok Uluslu Güney Tugayı Komutanlığı'nda Alman General Luts Niemann, görevini Tuğgeneral Hans Voachım Fröhlıch'e teslim etti.

Yedi ülkeden 3 bin 500 askerin görev yaptığı Çok Uluslu Güney Tugayı Komutanlığı’nda gerçekleşen devir teslim törenine, Kosova’da KFOR Barış Gücünde görevli tabur komutanları yanı sıra çok sayıda üst düzey Kosovalı siyasi temsilci katıldı.

Geçiş töreninin ardından veda konuşmasını yapan Çok Uluslu Güney Tugayı Komutanı Alman General Luts Niemann, Türkçe de yaptığı veda konuşmasıyla da bir ilke imza attı.

General Niemann, Türkçe yaptığı veda konuşmasında, şunları söyledi: “Çok Uluslu Güney Tugayı Komutanlığı’nda hizmet eden Türk arkadaşlarıma teşekkür etmek istiyorum. Alman arkadaşlarım için ifade ettiğim sözler onlar için de geçerlidir. Son altı ay içerisinde örnek bir tavır sergileyerek benim vazifemi desteklediler. Önyargısız ve kararlılıkla hizmet etmeye devam edin. Örnek askeri tavrınız, dostluğunuz ve gösterdiğiniz güven için size çok teşekkür ederim. Hepinize en iyi dileklerimi sunarım. Size, ailenize iyi şanslar ve başarılı bir kariyer dilerim,” dedi.

Veda konuşmasının ardından KFOR Komutanı Roland Kahter, Niemann’a NATO Hizmet Madalyası’nı taktı. Daha sonra Çok Uluslu Güney Tugayı Komutanı Alman General Luts Niemann’dan aldığı görev bayrağını, Çok Uluslu Güney Tugayı Komutanı Tuğgeneral Hans Voachım Fröhlıch’e teslim etti.

Devir teslim töreni ardından ülke marşları çaldı, ardından davetlilere kokteyl verildi.