Alman hastanesinde esrarengiz olaylar

Almanya'nın başkenti Berlin'deki hastaneler ve huzurevleri mercek altında.

Hastanın ölüm sebebi henüz belli değil. Hastanın ölümüyle ilgili yapılan ilk tahminlere göre hastanın susuzluktan, açlıktan veya ilacını zamanında almadığından dolayı öldüğü söyleniyor. Ancak asıl ölüm sebebi yapılacak otopsisinden sonra belli olacak. Olayın şokunda olan hastane personeli hastanın ölümünden dolayı zor duruma düştü. Bu olaydan sonra Berlin polisin yanı sıra savcılıkta devre geçti.

Vivantes hastanesinden yaşanan üzücü olayın benzeri başka hastanelerde ve huzurevlerinde yaşandı. Steglitz hastanesinde ise günlerce hastanenin asansöründe unutulan emekli Benjamin Franklin ölmek üzereyken hastane personeli tarafından bulundu. Bu olaydan kısa süre önce Berlin’deki bir huzurevinde trajedi bir olay daha yaşandı. Huzurevinde yaşayan yaşlı adam, personel tarafından kaynar su ile banyo yaptırılınca öldü. Hastanelerde ve huzurevlerinde yaşanan esrarengiz olaylar hastane ve huzurevi yönetimini köşeye sıkıştırdı.

Almanya yıllarca sağlık sektöründe örnek olurken şimdileri ise yaşanan olaylardan sonra Almanya’nın sağlık sistemini sorgulanmaya başladı. Almanya genelinde bu ve buna benzer olaylar yaşandığı için hastane ve huzurevi personeli eleştirilmeye başlandı. Hükümetin sağlık reformları vatandaşı maddi yönden sıkıntıya sokarken hastanelerde ve huzurevlerinde görevli olan personeli de sıkıntıya sokuyor. Çünkü personel yaptığı fazla mesainin yanı sıra hastanelerde ve huzurevlerinde kadro olarak yetersiz kalıyor. Sağlık kasasında yeterince para olmadığı gerekçesiyle az paraya çok iş yapılmaya çalışılıyor. Bu olumsuz gelişmenin dezavantajını ise hastalar yaşıyor. Hastanelerde ve huzurevlerinde maddi yönden sıkıntı yaşandığı için hastane ve huzurevi yönetimi kalifiyesiz elemanları tercih ediyor.

Bu sağlık sisteminde yaşanan olayları en sert eleştirenlerden biri ise Berlin Hıristiyan Demokrat Partisi’nin (CDU) sağlık sorumlusu Mario Czaja. CDU’lu siyasetçi uzun zamandır sağlık sektöründeki yaşanan personel sorununu eleştirmekte haklı çıktı. Czaja, hastanelerde çok sayıda vasıfsız elemanlar çalıştığını ve yeterince uzman personelin olmadığını dile getirirken, “Hastane personeli Vivantes hastanesinde ve diğer hastanelerde olduğunu gibi azaltılıyor. Buna son verilmeli.” dedi. CDU’lu siyasinin yaptığı eleştiriler birçok sağlık kuruluşlarından destekleniyor.