Alman kanalı: ‘Bir ölü 70 milyon yaralı’

Almanya'nın birinci devlet kanalı ARD Hrant Dink cinayeti ile ilgili olarak Türkiye'de gösterilen büyük hassasiyeti 'Bir ölü, 70 milyon yaralı' başlığı ile verdi.

İstanbul’da cenaze törenine katılan bir vatandaşın ağzından çıkan bu sözü ARD kanalı başlık olarak verdi. Bu vatandaşımız, “Atılan kurşun Türkiye’ye. Bir kişi öldü, 70 milyon yaralandı” dedi.
Hrant Dink cinayeti Almanya’da da büyük yankı uyandırdı. Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi konuyla ilgili olarak birinci sayfadan verdiği yorumunda Türkiye’yi büyük tehlike ve tehditler altında gösteren ulusalcı çevrelere dikkat çekerek, “Türkiye’de asıl tehlike artık ulusalcı çevreler” şeklinde yorum yaptı.

Alman gazeteleri Hrant Dink cinayetinin 301’inci maddenin kaldırılması gerektiğini gösterdiğini savunurken ayrıca Türkiye’nin Ermenistan’a sınırlarını açması ile iki ülkenin yakınlaşmasını sağlayacağını da ifade etti. Alman gazeteleri ayrıca sözde Ermeni soykırımı iddialarının Türkiye’de tabulaştırıldığını da öne sürerek eleştirdi. Ancak bu gazeteler Türkiye’nin Ermenistan sınırını kapatmasına yol açan Karabağ meselesini aktarırken bu bölgenin nüfusunun çoğunluğunun Ermenilerden oluştuğu bilgisini verdi, Azerbaycan topraklarının Ermenistan’ın işgaline uğradığı bilgisini ise vermedi.