Alman köylüler yabancı futbolsever istemiyor

Almanya'da Berlin yakınlarında bir köyde yabancı futbolseverleri ağırlamak için kurulması planlanan çadır köyüne Alman köylüler 'istemeyiz' diyerek karşı çıkıyor.

Almanya’da önümüzdeki yaz yapılacak dünya futbol şampiyonasının sloganı her ne kadar ‘dünya dostlarında misafir’ olsa da bazı Alman köylüler aynı görüşte değil. Alman köylüler 2006 Dünya Şampiyonası’nda köylerinde yabancı futbolsever istemiyor. Başkent Berlin yakınlarında bulunan 600 nüfuslu Paaren im Glien köyünde genişçe bir alanda futbolseverleri ağırlamak için yapılmak istenen çadır köyüne Alman köylüleri karşı çıktı. Rheinland-Pfalz eyaletinden bir işadamı bu alanda haziran ayı başında 4 bin futbolseveri barındıracak bir çadır köyü kurmak için kolları sıvamıştı. Projeye göre futbol dünya şampiyonasının devam edeceği 33 gün boyunca kurulacak büyük ekrandan maçlar yayınlanacaktı. Girişin ücretsiz olacağı alanda gece kalmak ise ücrete tabi olacaktı. Hafta sonlarında ise konserler düzenlenecekti. Söz konusu projenin sahibi Ulrich Krämer bugüne kadar 5 bin rezervasyonun yapıldığını, Baden-Württemberg ve Kuzey Ren Vestfalya eyaletlerinde kuracağı diğer iki çadır köyüne 12 bin kişiyi beklediklerini söyledi. Ancak bu projeye karşı Paaren im Glien köyünde tepki var. Köylüler söz konusu projeye karşı vatandaş girişim grubu kurdu. Bu girişim grubu söz konusu çadır köyünün köylerinde kurulmasına karşı çıkıyor.

Vatandaş grişim grubunun Başkanı Burkhard Merkte, söz konusu projenin hayata geçirilmesi durumunda köylerinde 4 bin misafir olmayacağını, gelenlerin sayısının günde 10 bini bulacağını söyleyerek, “Zaten arabada uyuyan bir şey ödemeyecektir” dedi. Burkhard Mertke, ayrıca holiganların gelmesinin ve köyde huzursuzluk çıkarmasından da endişeli olduklarını söyledi. Özel bir güvenlik şirketinin çadır köyünde görev yapacak. Bunlar olay çıkaran kişileri çadır alanının dışına atabilecekler. Bu durumda köylüler bu kişilerin köyde olay çıkarabileceğini öne sürüyor. En yakın karakolun uzakta olduğunu da kaydeden Burkhard Mertke, “Futbol dünya şampiyonası boyunca polislerin işi başından aşkın olacak. Futbolseverler köyümüzde olay çıkardığında polisin gelip gelmeyeceği meçhul” şeklinde konuşuyor.

Potsdam Emniyet Müdürlüğü ise endişelerin yersiz olduğu görüşünde. Emniyet sözcüsü, çadır köyü etrafında gerekli olduğu kadar polisin görev yapacağını söyledi. Ancak köylüler bu açıklamalardan tatmin olmuş değiller. Burkhard Mertke kendilerinin çadır köyüne karşı gerekirse mahkemeye başvurarak bu projeyi engelleyeceğini kaydetti.