Alman polisinin silah ihtiyacını Trabzon karşılayacak

Almanya'nın Nürnberg şehrinde 33. defa düzenlenen Avcılık ve Av silahları Fuarı'na bu yıl katılan Türk şirketleri, yaptıkları iş bağlantıları ve ön görüşmelerden memnun kaldı.

Avcılık ve Av silahları sektöründe dünyanın en büyük ikinci büyük buluşma noktası olma özelliği taşıyan ve dün biten fuara; av meraklılarının yanı sıra yeni geliştirilmiş silahları merak edenler de ziyaret etme imkanı buldu. Av silahları ve malzemelerinin sergilendiği fuarda, Türk şirketleri dış pazarlara açılmak için büyük ve etkin gayretler sarf etti.

Türkiye’nin önde gelen silah üretim merkezlerinden Trabzon’da faaliyetlerini sürdüren Trabzon Silah Sanayi (TISAS) şirketi yetkilisi Ömer Hacıoğlu, ürettikleri silahların iç piyasada önemli yer edindiklerini söyledi. Bu fuara ilk defa katıldıklarını belirten Hacıoğlu, “İç Piyasada Milli Savunma Bakanlığı’na 21 bin silah satışı gerçekleştirdik. Fuarın ilk gününde Alman polisi silahlarımızı beğendi. Bizden görüşme talep etti. Zigana K adlı üretmiş olduğumuz silahımızı, Alman polisiyle yaptığımız ön görüşmeden anladığımız kadarı ile yüklü bir miktar talep edeceklerini ümit ediyoruz” dedi.

Kurusıkı silah sanayi olarak beş yıldır fuara katıldıklarını, bu alanda BLOW olarak 15 ülkede bir marka olarak tutulduğunu belirten Üçyıldız şirket yetkilisi Sümer Esgin, “Kendi sektörümüzdeki bütün fuarlara katılıyoruz. Aylık kapasite olarak 35 bin adete ulaştık. En büyük müşterimiz Almanya, bunun yani sıra İspanya, Fransa, Letonya, Bulgaristan müşterilerimiz arasında yer alıyor” dedi.

Sektördeki fuarlara 17 yıldır aralıksız katıldığını belirten Van Ağaç Sanayi firması sahibi Yusuf İnan ise dünyanın en iyi ceviz deseninin kendilerinde olduğunu ifade ederek, “Her yerde ceviz ağacından tüfek dipçiği görebilirsiniz ancak dünya çapında, Türkiye de yetişen ceviz desenini başka ülkelerde bulmanız mümkün değil. Bu yüzden değeri çok yüksek olan ceviz ağacının dipçik yapımında arta kalan parçalarla hediyelik eşya üretiyoruz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin en tanınmış silah markası olan MKEK iki yıldır sivil alanda kullanılmak için geliştirdiği silahları dünya piyasasına tanıtmayı hedeflediklerini belirten Makine Kimya Sanayi Kurumu Pazarlama Sorumlusu Zafer Pesen “Kamu kurumu olarak savunma alanına hitap ediyorduk. Sivil amaçlı olarak son iki yıldır yivli av tüfekleri ile bu alanda kamu alanı dışında sivil sektörün ihtiyaçlarını karşılama yani sıra kaliteyi ve sanayinin yaygınlaşmasını alt yapısını oluşturuyoruz” diyerek, MKEK’nin av silahları sektöründe de faaliyetleri bulunduğunu söyledi.

Beş yıldır Amerika’nın en iyi mağazalarında satış yapmanın Türkiye’nin tanıtımı için çok önemli olduğuna inandıklarını belirten (KHAN) Kayhan Av Tüfekleri şirketi yetkililerinden Şafak Atilla ise, basın organlarında, Türk markası olarak ön plana çıkmalarının gurur verici olduğunu söyledi. Atilla, “Türk tüfekleri dış piyasada çok önemli yere sahip. Amerika’da medya organları direk olarak şirketimizi baş sayfalarına taşıyorlar. Türk tüfekleri ve kalitesi olarak bahsediyorlar. Bu sadece şirketimiz adına değil, ülkemiz adına da büyük bir gurur vesilesidir” dedi.