Alman siyasetçiler Vicdan Testi’ni eleştirdi

Christina Metke ise soruları hazırlamak için çok zaman ayırdıklarını ve bu testi CDU'ya mal etmenin yanlış olduğunu savundu.

Almanya’nın Baden – Württemberg eyaletinde ocak ayı itibariyle eyalet içişleri bakanlığı tarafından Alman vatandaşlığına geçmek isteyen Müslümanlara uygulanan 30 soruluk Vicdan Testi kataloğu Alman siyasetçilerininde katılımıyla Stuttgart Tiyatro evinde (Tehaterhaus) düzenlenen panelde eleştirildi.

Stuttgart Theaterhaus’ta vicdan testine karşı düzenlenen panelde Hıristiyan Demokrat Partili (CDU) Christina Metke, Sosyal Demokrat Partili (SPD)n Eyalet Göç Politikası Sözcüsü Inge Utzt, Yeşiller Partisi’nden Brigitte Lösch, WASG Partisi’nden Annette Groth, EATA’dan Kerim Arpad ve İslam ve Hıristiyan Diyalog Kurumu’ndan Murat Aslanoğlu panele konuşmacı olarak katıldılar.

MÜSLÜMANLARA YÖNELİK TEST

SPD Eyalet Göç Politikası Sözcüsü Inge Utzt, bu soruların insanî olmadığını ve CDU politikasını kınadıklarını belirtti. Utzt, “Bence bu soru katoloğu saçmaca hazırlanmış. Katoloğu özellikle Müslümanlara karşı hazırlanmış bir yaklaşım olarak görüyorum. Bu sorulardan bazıları yasal değil ve hatta bazı sorular da Avrupa Anayasası’na bile aykırı.” dedi. Utzt, bütün Müslümanların bu test ile kuşku ve şüphe altında olduğunu savundu. EATA’dan Kerim Arpad’da bu sorular ile hiç bir kötü görüşlü insanları saptayamayacaklarının altını çizdi.

YABANCILAR UYUMLU

Yeşiller’den Brigitte Lösch eyalet hükümetinin uyumu yaraladığına dikkat çekerek, “Bunca sene burada yaşayan kişileri rencide eden bu soru kataloğunu saçma buluyorum. Baden Württemberg’de 1,5 milyon civarında yabancının yaşadığını biliyoruz ve onlar artık buralı. Onlar bizler gibi vergi veriyor ve çöplerini bizler gibi ayır edip de atıyor. Bunları hor görüp uyumsuz olarak niteliyemeyiz” dedi. Lösch, bu soruların neden şimdiye kadar uygulanmadığını ve bu zamanı seçdiklerini merak ettiğini söyledi. WASG’den Annette Groth’da vicdan testinin Almanya Anayasasının 3. maddesine aykırı olduğunu belirtti. Groth, “CDU yabancıları karşısına aldığı gibi Almanları da bu test ile karşısına almıştır. Kimse bu test ile kişilerin özel hayatına karamaz. Bu Avrupa yasalarına bile aykırıdır” dedi.

Christina Metke ise soruları hazırlamak için çok zaman ayırdıklarını ve bu testi CDU’ya mal etmenin yanlış olduğunu savundu. Metke, “Vatandaşlık isteniyorsa bu sorulara cevap vermek gerekiyor. Test belli çevrelerce bir yerlere çekilip yanlış lanse ediliyor.” dedi. Metke, soruların sadece müslümanlara yönelik olmadığını da savundu.