Alman turistler bile AB’ye girmemizi istemiyor

ANTALYA - Tatil için Türkiye'ye gelen Almanlar'in yüzde 64'ü Türkiye'yi Avrupa Birligi'nde (AB) görmek istemiyor.

Türkiye’nin üyeligini desteklemeyenlerin gerekçeleri arasinda; insan haklari ve demokrasi sorunlari ve AB ülkelerinden farkli bir kültüre sahip olmamiz ile Müslüman olmamiz yer aliyor.
Kisa adi TÜROFED olan Türkiye Otelciler Federasyonu’nun yaptirmis oldugu “Avrupa Birligi Kamuoyu Arastirmasi” ortaya ilginç sonuçlar koydu. Dünyanin sayili arastirma sirketlerinden GFK Türkiye’ye yaptirilan arastirma, Türkiye’ye gelenler ile hiç gelmemis olan AB vatandaslarinin Türkiye’nin üyeligine nasil baktigini net bir sekilde ortaya koydu.

Türkiye’ye en fazla turist gönderen 5 AB ülkesi vatandaslari üzerinde yapilan arastirmaya 2 bin 519 kisi katildi. Ingiltere, Almanya, Danimarka, Fransa ve Hollanda’dan arastirmaya katilanlarin bin 260’i ülkemizi en az bir kez ziyaret ederken, geriye kalan bin 259 kisi Türkiye’ye hiç gelmemis. On-line veri toplama tekniginin kullanildigi arastirma batililarin kendilerinden farkli bir kimlik, kültür ve inanca sahip olmadiklari için aralarinda görmek istemedigini gösterdi.

Hayatinda bir kez bile Türkiye’ye gelenlerin yüzde 69’u AB üyeligine karsi çikarken, bu oran hiç gelmeyenlerde yüzde 80’e ulasiyor. Türkiye’ye bir kez geldigi halde Türkiye’nin AB üyeligine en soguk bakanlar ise ülkemizin en fazla misafir kabul ettigi ülkenin vatandaslari olan Almanlar. Üyeligimizi en fazla destekleyen millet olarak yüzde 43 ile Ingilizler öne çikiyor. Ülkemize hiç gelmedigi halde AB üyeligimiz hakkinda Holandalilar’in ve Fransizlar’in yüzde 17’si, Almanlar’in yüzde 18’i, Danimarkalilar’in yüzde 20’si destek veriyor. Ülkemize hiç gelmeyen Ingilizler arasinda destek verme yine en yüksek oran olan yüzde 28.

Türkiye’ye gelen ve gelmeyen her iki grupta da AB üyeligini destekleyenlerin gerekçeleri arasinda ilk sirayi yüzde 50’ye yaklasan bir oranda “demokratik bir ülke olmamiz ve Avrupa güvenligi için bize ihtiyaç duyulmasi” teskil ediyor. Ülkemize gelenler arasinda yüzde 51 kültürel katkida bulunacagimizi, yüzde 45 ise Avrupa’nin parçasi oldugumuzu düsünüyor. Destekleyenlerin gerekçeleri arasinda sirasi ile diger nedenler su sekilde siralaniyor: “Türkiye’nin büyük bir pazar olmasi ve ekonomik nedenler, insan haklari ve demokratiklesmede yol kaydedilmesi ve Avrupa’nin ihtiyaç duyacagi genç nüfusa sahip olunmasi.”

MÜSLÜMAN KIMLIGI ENGELI ILK SIRALARDA YER ALIYOR

Avrupa Birligi Kamuoyu Arastirmasi, Türkiye’nin AB üyeliginin yabanci ziyaretçiler tarafindan bile kabul edilmedigi gerçegini ortaya çikarmasinin yaninda, üyeliginin neden desteklenmedigine dair veriler de sunuyor. Türkiye’ye gelen ya da gelmeyenlerin yüzde 70’den fazlasi, ülkemizin insan haklarina saygili, demokratik bir ülke olmadigimizi düsünüyor. Yine her iki grupta yer alanlarin yüzde 60’dan fazlasi kültürel açidan Avrupa’dan farkli oldugumuza inaniyor. Nüfusumuzun Müslüman olmasi, etnik problemler, Kibris sorunu ve güvenlik gibi konular da Türkiye’nin AB üyeliginin desteklenmemesinde ekten rol oynuyor.

Arastirmayi yaptiran TÜROFED’in basindaki isim olan Ahmet Barut, ortaya çikan sonuçlarin kendilerini de saskinliga ugrattigini ifade etti. Arastirmanin sadece AB üyeligi ile sinirli olmadigini, Türkiye’yi ziyaret eden turistler hakkinda bilgi sahibi olmayi da amaçladigini belirten Barut, “Türkiye’ye gelen turistler, AB üyeligine neden yüksek oranda karsi çikiyor?” sorusunun cevabini verecek olanlarin otelciler olmadigini kaydetti. Arastirma sonuçlarinin beklentilerin aksine olumsuz sonuçlar koymasinin altinda ülke gerçeklerinin iyi okunmasi gerektiginin yattigini savunan Barut, “Otelciler ne yapsin. Burada bir ülkeden bahsediyoruz. Bizim yapacak bir seyimiz yok.” dedi.