Almanlar okulda cep telefonu istemiyor

Alman Focus dergisinin polis/USUMA adlı düşünce araştırma enstitüsüne yaptırdığı ankete göre Almanların çoğunluğu okullarda cep telefonu kullanma yasağından yana.

Anket binbeş kişi üzerinde gerçekleştirilmiş.
Almanya Aile Bakanlığı’nın yaptırdığı başka bir araştırmaya göre de Alman anne-babaların çocuklarının uslu olmasını istediği ortaya çıktı. 44 yaşına kadar olan anne-babaların yüzde 89’unun çocukların kibarlık ve uslu olmayı öğrenmesi gerektiği yönünde düşünceye sahip olduğunu ortaya koyan araştırma, tasarruflu olmanın da anne-babalar için önemli bir kriter olduğunu ortaya koyuyor.

Alman ailelerin bundan onbeş sene önce yüzde 68’lik bir oranla uslu olmayı önemsiyordu. Çocuklarından daha çok hayatta başarılı olmasını ve zor şartlar karşısında yılmamasını isteyen o zamanın anne-babaları da tutumlu olma konusunda titizmiş. Anne-babaların çocuklarının dini inançları konusundaki hassasiyeti ise yüzde 13 oranında artmış olmasına rağmen hala düşük görülüyor. Günümüz Alman anne-babalarının sadece dörtte biri çocuklarının dini inancının olmasını önemli buluyor.

Almanya’da yaşlılar karamsar

Avrupa’nın altı ülkesinde 50 yaşının üzerindeki yaşlılar üzerinde yapılan “Generation 50 plus” adlı araştırmasında daAlmanların geleceğe yönelik en karamsar oldukları ortaya çıktı.

Emeklilik maaşının artırılmamasını, demografik negatif gelişim ve emeklilik yaşının yükseltilmesini göz önünde bulunduran Almanlar, gelecek 20 yılda İngiltere, Fransa, İspanya ve Polonyalılara kıyasla durumlarının daha kötüye gideceklerinden endişeleniyorlar. TNS Emnid’in yaptığı soruşturmada Almanlar özellikle sağlık sorunlarının giderilmesinin zorlaşacağı görüşüne yer veriyorlar. Almanlar genellemede durumlarının kötüleşeceğini söylerken, şahıs bazında geleceklerine olumlu bakanların oranı yüzde 63’ü oluşturuyor. Bu oran Fransa’da yüzde 65, İngiltere’de yüzde 74’ü oluşturdu.