Almanlarin çogu borç bataginda

FRANKFURT - Genel Kredi Temini Için Koruma Birligi'nin (Schufa) Almanlarin içinde bulundugu borç durumunu ortaya koyan üçüncü 'borç pusulasi' borçlanma konusunda korkutucu rakamlari ortaya koyuyor.

Almanya’da her bes gençten birinin ödemesi gereken borcu bulunuyor.

Schufa’nin alarm konusu olarak gördügü sorun ise, Almanya’da 2,6 milyon insanin geçtigimiz üç sene içinde ciddi anlamda borç sorunu yasamis olmasi. Schufa Yönetim Kurulu Baskani Rainer Neumann’a göre bu sayinin içinde bulundugumuz yil içerisinde % 2,8 oraninda artmasi bekleniyor. Bu gruba giren insanlar, iflas etmis, açiklama yemini dilekçesi vermis, ya da hakkinda tutuklama emri verilmis borçlulari kapsiyor. Bu borçlularin % 70’i asiri borçlular arasinda sayiliyor.

Borçlanmalar, bölgesel olarak bakildiginda, ciddi farkliliklar arz edebiliyor. Örnegin baskent Berlin’de yasayan insanlarin % 10,7’sinin ödeme zorlugu çektigi konusunda Schufa’da kaydi bulunuyor. Sehir halkinin % 6,2’si ise son üç yil içinde ödeme yemini beyaninda bulunmus. Borçlularin orani Bremen’de de oldukça yüksek. Bu sehirde bu sekilde borçlananlarin orani % 10,3’ü bulurken, federal düzeydeki borçlanma % 7,3 olarak kendini gösteriyor.