Almanya AB Dönem Başkanlığını devraldı

Almanya, yeni yılla birlikte 6 aylık AB Dönem Başkanlığını Finlandiya'dan devraldı.

Almanya’nın Dönem Başkanlığını üstlenmesi dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Başbakan Angela Merkel, AB’nin ancak vatandaşlara bir perspektif sunması halinde güçlü kalabileceğini belirterek, “’Birçok kişi Avrupa bana daha fazla refah ve güvenlik getirecek mi?’ ve ‘AB’de fazla bürokrasi yok mu?’ diye soruyor? Biz bu sorulara cevap vermeye çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Merkel, bugünden itibaren Almanya’nın 52 kentinde bir bilgilendirme turu başlattıklarını, bununla vatandaşları AB hakkında daha çok bilgilendirmek istediklerini kaydetti. Bu yılın Avrupa’nın birliği düşüncesinin 50. yıl dönümü olduğunu belirten Merkel, 25 Mart 2007’de Berlin’de resmi olmayan bir AB zirvesiyle 50. yılı kutlayacaklarını bildirdi.

Merkel, AB’nin bir anayasaya ihtiyaç duyduğunu, bunun için Avrupalı ortaklarla görüşmeler yapacaklarını ve bu görüşmeler sonucunda AB Anayasasının oluşmasına yönelik bir hareket planı hazırlamak istediklerini ifade etti.
Almanya Başbakanı, ülkesinin ilk kez kendisinden sonra gelen dönem başkanları Portekiz ve Slovenya ile “üçlü bir başkanlık anlayışı” içinde birlikte çalışacağını ve böylece gelecek 18 ayda sorunları çözmek için bir süreklilik sağlayacaklarını ifade etti.

DIŞİŞLERİ BAKANI STEINMEIER

Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de, yaptığı yazılı açıklamada, Almanya’nın 12. kez AB Dönem Başkanlığını üstlendiğini hatırlatarak, kendilerinden yüksek beklentiler olduğunu belirtti.

AB’nin 50 yıllık geçmişinin bir başarı öyküsü olduğunu vurgulayan Steinmeier, AB’nin refah, güvenlik ve sosyal adalet güvencesi getirdiğinin vatandaşlara anlatılmasını istedi. Steinmeier, Avrupa projesinin, Bulgaristan ve Romanya’nın AB’ye girmesi ve Slovenya’da avronun tedavüle girmesiyle ileriye gittiğini kaydetti.

BAZI RESMİ ETKİNLİKLER

Almanya’nın AB Dönem Başkanlığı boyunca yapacağı resmi etkinliklerden bazıları şöyle:

Başbakan Merkel, 17 Ocak’ta Strasbourg’da Avrupa Parlamentosuna Dönem Başkanlığı programını sunacak.
Brüksel’de 8-9 Mart tarihlerinde yapılacak AB zirvesinde enerji politikaları kararlaştırılacak. Berlin’de 25 Mart tarihinde resmi olmayan bir AB zirvesi düzenlenerek AB’nin 50. kuruluş yıl dönümü kutlanacak. 21-22 Haziran tarihlerinde Brüksel’de yapılacak AB zirvesinde AB anayasası için hareket planı belirlenecek. Almanya’nın AB Dönem Başkanlığı 30 Haziran 2007’de son bulacak ve bu görevi Portekiz üstlenecek.

G-8 DÖNEM BAŞKANLIĞI

Almanya, AB Dönem Başkanlığının yanı sıra en çok sanayileşmiş 8 ülkeyi bir araya getiren G-8’in Dönem Başkanlığını da üstlendi. G-8 Dönem Başkanlığı bir yıl boyunca Almanya tarafından yürütülecek.