Almanya açıkladı: Omicron dalgası kontrol altında

Almanya Sağlık Bakanı Prof. Karl Lauterbach, Omicron varyantı hakkında açıklama yaptı.

Almanya Sağlık Bakanı Prof. Karl Lauterbach, Güney Afrikada ortaya çıkan Omicron varyantı hakkında açıklama yaptı.

Koronavirüsle ilgili temkinli açıklamalarıyla tanınan Sağlık Bakanı Lauterbach, Omicron dalgasının iyi bir şekilde kontrol altında tutulduğunu söyledi. Lauterbach hatırlatma aşısının yaptırılmasını istedi.

Almanya Sağlık Bakanı Prof. Karl Lauterbach ülkesinin içinde bulunduğu koronavirüs dalgası ile ilgili iyimser açıklamalarda bulundu. Robert Koch Enstitüsü (RKI) Başkanı Prof. Lothar Wieler ile düzenlediği ortak basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Lauterbach, “Şu anda Almanya’da Omicron dalgasını iyi bir şekilde kontrol altında tutuyoruz” ifadesini kullandı. Pandemik dalganın kendisinin olmasa da, sonuçlarının kontrol edilebileceğini belirten Sağlık Bakanı, hedeflerinin “olabildiğince az ağır hastalık ve ölüm vakası ile” bu dalgayı atlatmak olduğunu vurguladı.

Almanya’da yaşlılar arasında çok sayıda aşısız kişi olduğunu dile getiren Bakan Lauterbach, bu grubun itina ile korunması gerektiğinin altını çizdi. Omicron varyantı ile geçirilen bir Covid-19 hastalığının diğerlerine göre daha hafif geçmesine rağmen bu konunun önemine dikkat çeken Lauterbach, aşı yaptırmamış olan pek çok yaşlının yoğun bakım ünitelerinde tedavi edilmek zorunda kalacağının ve ölebileceğinin hesaba katılması gerektiğini ifade etti.

Başkalarının yardımına ihtiyaç duyan bu grubun korunmasında bugüne dek başarılı olunduğunu belirten Sağlık Bakanı Lauterbach, yaşlılardaki insidans değerinin 200 ile 33 arasında değiştiğini ve bunun gençlere oranla çok daha düşük olduğunu bildirdi. Birçok yerde siyasetin koronavirüs dalgası üzerindeki kontrolü kaybettiğine dair yazılar okuduğunu vurgulayan Lauterbach, “bu doğru değil” dedi.