Almanya’da eğitim yardımına bürokrasi engeli

Almanya'da devletten sosyal yardım alan vatandaşların çocuklarının faydalanması için hazırlanan Eğitim Paketi teşvikinin, bürokrasiye takıldığı iddia ediliyor.

Almanya’da devletten sosyal yardım alan vatandaşların çocuklarının faydalanması için hazırlanan Eğitim Paketi teşvikinin, bürokrasiye takıldığı iddia ediliyor. Vatandaşlar, memurların kendilerine yeterince yardımcı olmadıklarından ve kimin nereye müracaat edeceğinin net olmamasından şikayetçi olurken, Federal Çalışma Bakanlığı’nın bir sözcüsü, kendilerinin de bazı sorunlar gözlemlediklerini kaydetti.

Almanya’da toplam 2,5 milyon gencin faydalanması için hazırlanan Eğitim Paketine yeterince başvuru yapılmamasının, vatandaşların ilgisinin az olmasından dolayı değil, bürokrasiden kaynaklandığı ileri sürüldü. Bazı veliler, teşvikten faydalanmak için müracaatta bulundukları memurların proje hakkında yeterince bilgi sahibi olmadıkları ve kimin nereye başvuru yapacağının net olmadığından şikayetçi oldu.

Alman hükümetinin hazırladığı Eğitim Paketi teşviki ile sosyal yardım alan dar gelirli vatandaşların çocuklarına eğitim ve sosyal aktivitelere katılım yardımı yapılacağı bildirilmişti. Eğitim Paketi ile başta eğitim hayatında zorluklar yaşayan çocuklara öğrenim teşviki, yıllık 100 Euro okul eşyası yardımı ve spor ile farklı sosyal aktivetelere katılım yardımı yapılacaktı. Sosyal yardım alan bir aileye mensup öğrenciye öğretmenin ek ders alması tavsiyesinde bulunması halinde devlet, çocuğun herhangi bir eğitim merkezinde alacağı ek ders ücretini üstlenecekti. Eğitim Paketi için hazırlanan resmi internet sayfasında ”Öğrenme hedefine ulaşamayan ya da sınıf geçmesi tehlikeye giren öğrencilere öğrenim teşviki yapılması” ifadesi yer alıyor.

BAKANLIĞIN ELİ KOLU BAĞLI
Projeye destek veren Federal Çalışma ve Sosyal İşler Bakanlığı’nın bir sözcüsü Cihan Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada teşvikin verilmesi ve memurların proje hakkında bilgilendirilmesinden yerel yönetimlerin sorumlu olduğunu söyledi. ”Biz sadece bütçeyi hazırladık.” diyen sözcü, bazı sorunları bakanlığın da gözlemlediğini, fakat ellerinin bağlı olduğunu ifade etti. Bu nedenle Bakanlığının yarın yerel yönetimlerin temsilcileri ile özel bir görüşme yapacağını ve sorunun masaya yatırılacağını kaydetti.

Sosyal yardım alan bir akrabasının çocuğuna teşvik almak için bir memura gittiklerini anlatan Mustafa C., bu memurun kendilerine yardımcı olmadığını ve ikinci gittiklerinde başka bir memurun kendilerine öğretmene imzalatmak üzere bir mektup gönderdiğini kaydetti. Bunun üzerine çocuğun öğretmeni ile görüştüklerini anlatan Canik, ”Öğretmen ‘öğrenci istese kendisi de yapar’ diyerek tavsiye vermekten kaçınıyor.” şeklinde konuştu. Vision Eğitim Merkezleri Münih Giesing Şübesi müdürü Gökhan Sancaklı da her öğretmenin ek derse ihtiyacı olan çocuğa tavsiye yazmadığını ve sosyal yardım memurunun keyfi davranarak veliye çok basit bir şekilde ret verebildiğini ileri sürdü. Sancaklı, eğitim paketinden sadece dersleri kötü olan öğrencilerin değil, zeki, fakat maddi durumları iyi olmayan öğrencilerin de faydalanması gerektiğini söyledi.

Söz konusu yardım paketi, beklenen ilgiyi görmeyince Federal Çalışma Bakanı Ursula von der Leyen (CDU), yuvarlak masa toplantısı düzenleme kararı almıştı. Medyada yer alan haberlere göre Berlin, Hamburg ve Münih’te teşvikten yararlanması muhtemel vatandaşların sadece yüzde 2’sinin müracaatta bulundukları dile getirilmişti.