Almanya’da engelli öğrencilere normal okullarda eğitim fırsatı

Birleşmiş Milletler'in (BM) 2007'de aldığı "Engellilerin de normal okula gitme hakkı vardır" kararı sonrası Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Meclis Grubu, yasa tasarısının önümüzdeki ay mecliste oylamaya sunulacağını duyurdu.

Birleşmiş Milletler’in (BM) 2007’de aldığı “Engellilerin de normal okula gitme hakkı vardır” kararı sonrası Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti Meclis Grubu, yasa tasarısının önümüzdeki ay mecliste oylamaya sunulacağını duyurdu. Yasa onaylanırsa engelli çocuklar birinci ve beşinci sınıfın başında istedikleri okul türüne gidebilecekler.

İktidar partilerinin vekil sayısının gerekli oy hakkına sahip olması nedeniyle tasarının sorunsuz kabul edileceği düşünülüyor. Bu durumda veliler engelli çocuklarını birinci ve beşinci sınıfın başında istedikleri okul türüne gönderebilecek.

Sosyal Demokrat Parti (SPD) milletvekilleri Britta Altenkamp ve Eva-Maria Voigt-Küppers tamamen sıfırdan başlanmayacağı için umutlu olduklarını söyledi. Eyalette engelli olup da normal okullarda eğitim gören öğrenci sayısı 28 bin civarında. Eyalet genelinde toplamda 117 bin 330 engelli öğrenci bulunuyor. Hükümetin hedefi bu öğrencilerin en az yarısının normal bir okulda eğitim görmesi. Tasarının meclisten geçmesiyle birlikte okulların engelli çocuğu olan velilerin isteklerini kabul etmeleri gerekecek. Şu an hükümet ile yerel belediyeler arasında personelin nasıl finanse edileceği tartışılıyor. Özellikle belediyeler, hükümetin yeterince maddi yardım yapmadığını düşünüyor. Daha önce de- falarca tartışılan yasa içerisindeki sorunların aşılması konusunda ise SPD Meclis Grubu tekliflere açık olduklarını vurguluyor.