Almanya’da kalifiye eleman sıkıntısını çözmek için uzlaşı grubu

Yüksek kalifiye eleman sıkıntısına çare arayan Almanya, siyasi parti, vakıflar, sendikalar ve ticari odalarının temsilcilerinden oluşan "Kalifiye eleman ihtiyacı ve Göç: Üst düzey Uzlaşı Grubu" olarak isimlendirilen bir akil adamlar meclisi kuruldu.

Yüksek kalifiye eleman sıkıntısına çare arayan Almanya, siyasi parti, vakıflar, sendikalar ve ticari odalarının temsilcilerinden oluşan “Kalifiye eleman ihtiyacı ve Göç: Üst düzey Uzlaşı Grubu” olarak isimlendirilen bir akil adamlar meclisi kuruldu.

Olumsuz demografik gelişme ve giderek büyüyen kalifiye eleman sıkıntısı sorunlarıyla boğuşan Almanya’da, bu iki konuyla ilgili değişik kurum ve enstitüler tarafından araştırmalar yapılıyor, hükümetten de çözüm üretmeleri talep ediliyor. Göçe olumlu bakan siyasi partilerin sayısının az olması bu konuda somut adımların atılmasını da zorlaştırıyor. Bundan dolayı aktif siyaset yapmayan, ama siyasi ağrılığı olan eski Federal Meclis Başkanı Rita Süssmuth gibi insanlardan bir “Kalifiye eleman ihtiyacı ve Göç- Üst düzey Uzlaşı Grubu” kuruldu. Uzlaşı Grubu’nun başkanlığına Sosyal Demokrat Partili (SPD) Federal Savunma eski Bakanı Peter Struck ile Hıristiyan Demokrat Birlik Partili (CDU) Kuzey Ren Vestfalya Eyaleti Entegrasyon eski Bakanı Armin Laschet getirildi.

Başkent Berlin’deki federal basın evinde görücüye çıkan bu akil adamlar meclisi kalifiye eleman sıkıntısı konusunun ciddiye alınmasını, bu konuda acil önlemler alınması gerektiğini belirtti. Uzlaşı Grubu’nun sözcüsü görevini üstlenen Mercator Vakfı Yöneticisi Bernhard Lorentz’in şu örneği, Almanya’nın ülkeye kalifiye eleman çekme sıkıntısını gözler önüne seriyor: “2007-2009 yılları arasında Almanya’yı 363 yüksek kalifiye eleman tercih etmiş. Aynı yıllarda ise İngiltere’yi tercih edenlerin sayısı ise 15 bin 530.”

Kalifiye elemanların Almanya’yı tercih etmemelerinin önemli bir nedeni ‘hoş geldin kültürü’nün zayıf olması. Uzlaşı Grubu’nu Struck’la beraber yönetecek göç konusunda uzman Laschet’in kalifiye elemanların Müslüman ülkelerden gelmesi konusundaki tartışmalarla ilgili şu tespitte bulundu: “Dinine ve kültürünü ön plana çıkarak seçici davranamayız. Geçen sene bu konuda yapılan tartışmalar mantıksız. Sanki kapımızda milyonlarca kalifiye eleman dayanmış da biz seçici davranalım. Sorun bizi tercih etmemeleri.” Laschet, Almanya’nın kalifiye eleman çekmeye yönelik daha fazla çaba harcaması gerektiğini savundu. Bir yasa çıkarmanın yeterli olmadığına da dikkat çeken Laschet, “Bu sorunların çözümü için illa da Fukuşima gibi olağanüstü bir olaya maruz mu kalmamız gerekiyor?” derken, grubun diğer Başkanı Struck ise ekim ayında somut teklifler sunmak istediğini belirtti.

Almanya, 2005 yılında Federal Meclis tarafından kabul edilen Göç Yasası çerçevesinde ülkeye gelecek kalifiye elamanlardan yıllık 60 bin Euro gelir şart koşuyor. Yasadaki bu ve diğer düzenlemeleri yetersiz bulanlar bu konuda reform yapılmasını talep ediyor. Mercator, Freudenberg, Körber ve Vodafone Vakıfları bu reformu destekliyor. Bu çerçevede vakıflar, Alman Sanayi Federasyonu (BDI), Almanya Maden Kimya ve Enerji İşçileri Sendikası (IG BCE) temsilcilerinin yanı sıra CDU, SPD, CSU, Hür Demokrat (FDP) ve Yeşiller partililerin de dahil olduğu “Kalifiye eleman ihtiyacı ve Göç- Üst düzey Uzlaşı Grubu” bu konuda çalışmalar yapması bekleniyor.