Almanya’da kreş yeri şikayetleri beklenenden az oldu

Almanya'da Ağustos ayında uygulamaya konan 'bir ve iki yaşındaki her çocuğa kreş yeri hakkı' yasasının ardından, çocuklarına kreş yeri bulamayan velilerin mahkemelere şikayeti beklenenin çok altında kaldı.

Almanya’da Ağustos ayında uygulamaya konan ‘bir ve iki yaşındaki her çocuğa kreş yeri hakkı’ yasasının ardından, çocuklarına kreş yeri bulamayan velilerin mahkemelere şikayeti beklenenin çok altında kaldı. Konu hakkında Bild gazetesine konuşan Alman Şehirler ve Kasabalar Birliği Başkanı Gerd Landsberg, Almanya genelinde 50’den fazla şikayet olmadığını açıkladı.

Gerd Landsberg, buna rağmen kreş yeri sayısının artırılmasının gerekliliğine dikkat çekti ve her geçen gün daha fazla velinin çocuğunu mümkün olduğunca erken yaşta kreşe vermek istediğini ifade etti. Yasaya göre bulunduğu kent ve kasabada çocuğunu verecek kreş bulamayan veli, idari mahkemeye şikayette bulunabiliyor. Bunun için kreşten ret mektubu alınmasının ardından dört hafta içinde mahkemeye avukat aracılığı ile ya da avukat tutmadan bir şikayet mektubu yazılması gerekiyor.

Bazı eyaletlerde ilk önce kreşe itiraz edilmesi gerekiyor. Çalışan ve çalışmayan veliler kreş yeri olmaması halinde şikayette bulunabiliyor ve mahkemenin çok uzakta olmamak kaydıyla bir kreş tavsiye etmesi halinde bu teklifin ya kabul etmesi gerekiyor ya da kreş yeri hakkı kaybediliyor. Mahkeme de kreş yeri bulamazsa veli özel bakıcı tutulabiliyor, ancak bunun için ilk önce yetkililer ile görüşüp izin alınması gerekiyor. İzin alınırsa bakıcının parasını yerel yönetim ödüyor.