Almanya’da oylarını artıran Yeşiller iktidar adayı

Alman Yeşiller partisi, yapılan her halk yoklamasında oy oranını artırmaya devam ediyor.

Alman Yeşiller partisi, yapılan her halk yoklamasında oy oranını artırmaya devam ediyor. Son üç ankete göre Yeşiller- Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ikilisinin oyları hükümet kurabilecek çoğunluğa ulaşmış durumda. Geçen haftaya kıyasen oy oranını bir puan artıran Yeşiller yüzde 28’e ulaştı.

Forsa araştırma kurumunun verilerine göre SPD ise yüzde 23 oy oranına sahip. Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) da bir puanlık artış kaydetmiş durumda. Yüzde 31 oranına ulaşarak birinci parti olmalarına rağmen Birlik Partileri, Hür Demokrat Partisi (FDP) ile hükümet kuracak çoğunluğu elde edemiyor. 2009 seçimlerinde tarihinin en yüksek oy oranına ulaşan FDP, yüzde 3’lere düşmüş durumda. Yeşiller-SPD koalisyonu son anketlere göre yüzde 51’lik çoğunlukla hükümet kurabilecek duruma gelmiş bulunuyor.

Bu durumda 2013 yılında yapılacak genel seçimlere kadar değişiklik olmazsa Yeşiller tarihinin ilk federal başbakanını çıkarmış olacak. Baden-Württemberg eyaletindeki ‘tarihi zafer’den sonra ilk ‘Yeşil’ eyalet başbakanı çıkaran bu partinin başbakan adayı kimi göstereceği şimdiden merak konusu.

MERKEL’İN YERİNDE FİSCHER’İ GÖRMEK İSTEYENLER ÇOĞUNLUKTA
Forsa kurumunu başbakan adayları ile ilgili bir anket yaptı. Bu ankette “Doğrudan seçme hakkı olsaydı kimi seçerdiniz?” sorusu soruldu. Ankete göre en güçlü başbakan adayı Joschka Fischer. Eski Dışişleri Bakanı Fischer, aktif siyaset yapmamasına rağmen yüzde 31’lik oy aldı. İki dönemdir hükümeti yöneten Angela Merkel’in (CDU) oy oranı ise yüzde 28. Yeşiller Partisi Meclis Grubu Eşbakanı ve Berlin Eyaleti Başbakanı adayı Renate Künast ise yüzde 27’lik oy aldı.

Fischer’in aktif siyasettekilerden daha fazla oy alması parti içinde endişelere sebep oluyor. Yeşiller Eşbaşkanı Claudia Roth, değişik sebeplerle konuyla ilgili yaptığı açıklamalarda, Fischer’in başbakanı adayı olması söz konusu olmadığının altını çiziyor.

Yeşiller’in en renkli simalarından Joschka Fischer ise Bil dam Sonntag gazetesine adaylığı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bana karşı gösterilen bu güven beni çok onurlandırdı.” diyerek, 2013 yılında partisi için destek çıkacağını, ama siyasete geri dönmesinin söz konusu olmadığını belirtti.

CEM ÖZDEMİR DE HALKIN GÖZÜNDE BAŞBAKAN ADAYLARI ARASINDA
SPD-Yeşiller koalisyon hükümeti altında 1998-2005 yılları arasında Almanya Dışişleri Bakanı görevinde bulunan Fischer, 2005 yılındaki genel seçimlerden sonra aktif siyasetten çekilmişti.
Diğer bir araştırma kurumu Emnid’e göre de Fischer Yeşiller’in en güçlü başbakan adayı.

Anketlere göre Yeşiller arasında Fischer yüzde 17 ile birinci, Jürgen Trittin yüzde 16 ile ikinci güçlü aday. Renate Künast yüzde 14 alırken, partinin Eşbaşkanı Cem Özdemir yüzde 13 oy aldı. Diğer Eşbaşkan Claudia Rorh ise yüzde 8’lerde kaldı.