Almanya’da seçim anketleri cebe girdi

Almanya'da eçimler yaklaştıkça ilginç yenilikler de piyasaya çıkmaya başlıyor.

Almanya’da eçimler yaklaştıkça ilginç yenilikler de piyasaya çıkmaya başlıyor. Wahlbarometer adı verilen akıllı telefon uygulamasıyla “Almanya’da bu pazar seçim olsa kim ne kadar oy alırdı?” sorusu sorularak anket düzenleniyor.

Kullanıcı akıllı telefonundan dün oy verdiği partinin bugünkü durumunu, seçeceği partiyi belirleyebilecek yeni bir bilgiyi, partilerin seçim programlarında ilginç bilgiler gibi farklı konuları hemen öğrenebilecek. Ayrıca kullanıcı, her gün yeniden gelen enteresan bilgiler ışığında oylamaya sunulan partiler arasından bir evvelki günden farklı seçim yapabilme imkanına da sahip olacak. Bunun dışında uygulama bir bakışta son 24 saat içinde kaç kişinin oy kullandığı ve oylamanın sonucunun ne olduğu ile ilgili bilgi de verecek.

Programı üreten Intent Software CEO’su Alexander von der Geest, kullanıcıları oyun mantığı içerisinde seçime hazırladıklarını dile getirdi. Belirli zaman dilimleri içerisinde hangi partinin oy durumunun nasıl değiştiğinin her an görülebildiği uygulama; iPhone, iPad ve Android cihazlar için ücretsiz indirilebiliyor.