Almanya’da üstün yetenekli gençlere verilen kitap parası artıyor

Âlmanya'da Yetenekli Çocukları Destekleme Çalışma Grubu, üstün yetenekli gençlere verilen kitap parasının 300 Euroya çıkarılmasını memnuniyetle karşıladı.

Âlmanya’da Yetenekli Çocukları Destekleme Çalışma Grubu, üstün yetenekli gençlere verilen kitap parasının 300 Euroya çıkarılmasını memnuniyetle karşıladı. Geçtiğimiz yıllarsa üstün yetenekli öğrenciler için teşviki çalışma gruplarıyla genişletilmişti. Üstün yetenekli öğrencileri desteklemek için var olan 12 çalışma grubu 2012 yılında 25 bin 400 öğrenciyle yüksekokullarda bulunan üniversitelilerin yüzde birini destekledi. Bunun yanı sıra bu gruplara Müslüman gençlerin birliği olan Avicenna da dahil oldu. 2010 yazından bu yana burs desteği Almanya Bursu olarak aylık 300 Euro’yla devam etmekte.

Eylül ayı itibariyle öğrencilere verilen kitap parası da 300 Euro’ya çıkarıldı. Bu miktar ailenin bütçesinden bağımsız olarak verilecek ve Almanya bursuna eşdeğerde olacak. Çalışma grubu bilhassa bu maddi eşitliği memnuniyetle karşılıyor. Destek gören gençlerin Almanya çapında seçildiklerini, okul başarılarının yanı sıra, şahsiyet ve toplum içinde gayretlerinin de önemli olduğunu dile getiren yetkililer, “Almanya bursuna kıyasla çalışma gruplarıyla desteklenen öğrencilerin daha az kitap parası almaları doğru olmazdı ve teşvik ülkesi olan Almanya için faydalı olmazdı.” şeklinde konuştu.

Kitap parası öğrencilerin maddi sıkıntı yaşamadan okumalarını sağlayacak. Şimdiye kadar kitap parasının artması için kamusal eleştiride bulunan öğrenciler Almanya’da var olan eğitim eşitsizliğine de dikkat çekiyor. Yetkililer öğrencilerin aldıkları miktarı doğru yerde kullanacaklarını ve ülkenin yararı için faydalı bireyler olacaklarının altını çizdi.