Almanya’dan anlaşma iddialarına yanıt

Deniz Yücel ile ilgili iddialara Almanya'dan yanıt gecikmedi.

2017 yılının Şubat ayında gözaltına alınan ve 27 Ocak'ta tutuklanan Alman Die Welt muhabiri Deniz Yücel'in tahliyesi ile Almanya ile Türkiye'nin anlaşma yaptığı iddiasına yanıt geldi.

"Yücel, iki ülke arasında Leopar tankları anlaşması karşılığında serbest bırakıldı" iddilarına yanıt Merkel'in sözcüsünden geldi.

Deniz Yücel, "Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve terör propogandası yapmak"tan tutukluydu ve Silivri cezaevinde kalıyordu.

Hakkında iddianame hazırlanmaması, dava sürecinin başlamaması Türk-Alman ilişkilerinde sorundu.

İddianame serbest bırakıldığı gün hazırlandı. İddianameyi kabul eden Ağır Ceza Mahkemesi de tahliye kararı verdi.

Kararın ardından ilk açıklamayı, Deniz Yücel'in avukatı Veysel Ok Twitter hesabından yaptı. Avukat Ok, "Nihayet müvekkilimle ilgili serbest bırakma kararı verildi" dedi.

Deniz Yücel, Başbakan Binali Yıldırım'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesinden bir gün sonra serbest kaldı.

Başbakan Binali Yıldırım kararı Münih'te yorumladı. Yıldırım, "Türk-Alman ilişkilerindeki sıkıntılar bugün giderilmiş gibi gözüküyor" dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de, "Karardan memnunum" dedi. Merkel, Türkiye'de tutuklu diğer Alman vatandaşlarının da serbest bırakılmasını istedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel tahliye sürecini hızlandırdığı için Türk hükümetine teşekkür etti. Garbirel, "Bugün hepimiz için güzel bir gün" dedi.

İDDİALARA MERKEL'İN SÖZCÜSÜNDEN YANIT

"Yücel, iki ülke arasında Leopar tankları anlaşması karşılığında serbest bırakıldı" iddialarına yanıt ise Almanya Başbakanı Angela Merkel'in sözcüsü Ulrike Demmer'den geldi. İddiaları reddeden Demmer, "Uzun süredir üzerinde çalıştığımız önemli bir adımdı" dedi.

Alman Dışişleri Bakanlığı sözcüsü de, "Herhangi kirli bir anlaşma yok" mesajı verdi.

NTV