Almanya KDV’yi artırmakta kararlı

Almanya Maliye Bakanı Peer Steinbrück, 2007 yılında katma değer vergisini yüzde 3 artırmakta kararlı olduklarını duyurdu.

Alman Zanaatkarlar Birliği Otto Kentzler, Almanya’da beliren ekonomik büyümenin KDV artışından dolayı sekteye uğrayabileceği uyarısını yaparken, SPD’li Maliye Bakanı Steinbrück, “Bütçe durumumuz sıkıntılı. KDV’yi artırmazsak kendimizi aldatmış oluruz” şeklinde konuştu. CSU’lu Ekonomi Bakanı Michael Glos da Peer Steinbrück’e destek vererek, “yüzde 19 rakamını şu anda sorgulamak yanlış olur” dedi.

Brüksel’in baskısı altında dört seneden beri AB mali kriterlerini yakalamaya çalışan Alman Hükümeti, 2007 yılında bütçe açığını gayri safi iç hasılanın yüzde 3’ü altına indirmeyi hedefliyor. Hedefin yakalanması için artırılan KDV ile ilgili sanayinin korkularını anlayışla karşılayan Maliye Bakanı Steinbrück, bina temizliği ve boyacılığı gibi meslekler için istisna vergi uygunabileceği sinyali verdi. Özel sektör ile hükümetin Münih’te mutabakata vardığı nokta ise, şirket vergilendirme çerçevesinin ileride gözden geçirilmesi oldu. Münih Uluslararası Küçük Sanayi ve El Sanatları Fuarı’na bu sene 28 ülkeden bin 200 şirket katılıyor.