Almanya’nın Hessen eyaletinde İslam Din Dersi’ne yoğun ilgi

Almanya'nın Hessen eyaletinde okullarda Diyanet İşleri Türk İslam Birliği'nin (DİTİB) başlattığı İslam Din Dersine ilgi büyük oldu.

Almanya’nın Hessen eyaletinde okullarda Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’nin (DİTİB) başlattığı İslam Din Dersine ilgi büyük oldu. DİTİB Hessen Eyalet Teşkilatı Danışmanı Dr. Hüseyin Kurt´a göre eyalette ders kendi dinamiğini kazandı, hatta bazı bölgelerde Türk olmayan öğrencilerin sayısı çoğunlukta. Bununla birlikte öğretmen ihtiyacı güncelliğini koruyor.

İslam Din Dersi´nin bu sene verilmeye başlanmasına rağmen eyaletteki değişik ilkokulların birinci sınıflarında okuyan toplam 421 çocuk dersi almaya başladı. Bazı okullarda okul yönetiminin derse hazır olmaması nedeniyle kaydolan öğrenciler derse başlayamadı.

DİTİB Hessen Eyalet Teşkilatı Danışmanı Dr. Hüseyin Kurt, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada derslere olan ilgiden memnun olduklarını ve dersin kendi dinamiğini kazandığını söyledi. Dr. Kurt, Frankfurt-Sossenheim gibi bazı bölgelerde DİTİB´in verdiği İslam Din Dersine katılan öğrenciler arasında Türk olmayanların çoğunlukta olduğunu ve Türk olmayan velilerin de derse ilgi gösterdiğini kaydetti.

Bununla birlikte Dr. Kurt, iyi bir başlangıç yapılmasına rağmen varılması gereken noktanın uzağında olduklarını kaydetti. Zira Hessen eyaletinde 70 bin civarında Müslüman öğrenci bulunuyor. Okula yeni başlayan Müslüman öğrenci sayısı 6 ile 7 bin öğrenci arasında. Buna göre Hessen’de, DİTİB´in okullarda verdiği ders ile ulaştığı öğrenci oranı yüzde 10 civarında. Derse ilgi duyan velilerin okul müdürlüklerine başvurmaları isteniyor. En az sekiz öğrenci ders için kayıt yaptırdığı taktirde ders açılabiliyor. Sayı tamamlanmadığı taktirde kayıtlı öğrencilerin ders alma imkanı zorlaşıyor.

´ÖĞRETMENE İHTİYACIMIZ VAR´

Dr. Hüseyin Kurt´un ifadesine göre Hessen´de şu an 19 öğretmen bu dersi veriyor. Öğretmenlerden altısı Türk değil. Öğretmenler görevlendirilirken Kelime-i Şehadete inandığına ve Hessen DİTİB teşkilatının düzenleyeceği hizmet içi eğitim kurslarına (Fortbildung) katılacağına dair bir belge imzalıyor. Müslüman öğrenci potansiyeli karşısında ihtiyaç duyulan öğretmen sayısı 50-60.

Giessen üniversitesinde ilgili bölümde 60 civarında öğretmen adayı okuyor. Öğretmenler dersei birinci ile altıncı seviye arasındaki sınıflarda verecekler. Konuyla ilgili çalışmaların devame ettiği Frankfurt Üniversitesi’ndeki bölümde 7 ve 13 sınıflar arası için öğretmen yetiştirilmesi öngörülüyor.

KRV´DE İSLAM DİN DERSİNE İLGİ DÜŞÜK

Öte yandan Almanya´da nüfusu en yüksek eyalet olan ve bir milyondan fazla Türk ile Türk toplumunun da kalabalık olduğu Kuzey Ren Vestfalya (KRV) eyaletinde İslam Din Dersi´ni veren öğretmen sayısı 29´da kalmış durumda. Eyaletteki okullarda okuyan Müslüman öğrenci sayısı 274 bine yaklaşırken, İslam Din Dersi´ne devam eden öğrenci sayısı 4 bin 500.

Eyalette katılımın bu derece düşük olması değişik sebeplere bağlanıyor. Söz konusu dersin oluşması için asgari öğrenci sayısı 12. Dersi verecek öğretmen sayısı da yetersiz. Ancak eyalette verilen ders Hessen’deki gibi inanca dayalı İslam Din Dersi değil, daha ziyade İslam Kültürü Dersi hükümünde. Ayrıca dersin sorumluluğu Alman anayasasında öngörüldüğü şekilde Müslüman olan bir eğitimciye verilmediği için İslam Din Dersi adını da hak etmediği dile getiriliyor.