Almanya’da aşırı sağ şiddeti artmaya devam ediyor

Almanya'da son yıllarda arttığı gözetlenen aşırı sağ şiddet dürtülü suçlar 2006 yılının ilk yarısında da artmaya devam etti.

Federal meclisin isteği üzerine alınan veriler sadece ortalama veri olduğu, tam bilgileri eyalet kriminal daireleri federal kriminal dairesine yıl sonunda aktaracağı öğrenildi.
Federal yönetiminin İçişler Konseyi Başkanı Senastian Edathy (Sosyal Demokrat Partisi) rakamlar endişelendirici olduğunu belirterek, “Aşırı sağ şiddetinde sürekli artış yaşanması federal yönetim olarak daha fazla önlemler almamıza işaret ediyor. Aşırı sağ şiddetinin mağdurları için yardım ve danışma merkezlerini uzun vadeli çalışmalarını sağlamalıyız. Ayrıca aşırı sağ dürtülü suçlarının yoğun işlendiği bölgelerde polis sayısını çoğaltarak güvenliği sağlamalıyız” dedi. Yeşiller’in (Grüne) Başkanı Claudia Roth No-GO-Areas tartışmasını gündeme getiren eski federal yönetim sözcüsü Uwe-Karsten Heye’ye destek çıkarak,”Bu veriler Almanya’da No-Go-Areas olarak adlandırılan yabancıların gitmeleri tavsiye edilmeye bölgelerin mevcut olduğunu ortaya koyuyor” dedi.

Almanya Yahudi Merkez Konseyi’nin genel sekreteri Stephan Kramer politikacılar, öğretmenler, öğrenciler ve sosyal hizmetkarlarının da katıldığı ortak oturumu talep eden,” Alman milli futbol takımının oyuncularına Dünya Kupası sonrası da çok büyük vazife düşüyor. Aşırı sağ düşüncesinin hakim olduğu bölgeleri gezerek özellikle gençlerin kafalarındaki yanlış düşünceleri kırmalarına yardımcı olmalılar” diye konuştu.