Almanya’da askere alınacak genç bulunamıyor

Almanya'da düşen doğum oranları orduyu da kara kara düşündürüyor. İhtiyacı olan asker sayısına ulaşmakta zorlanan ordu, gençleri askerliğe teşvik edecek programlar hedefliyor.

Nüfusu gittikçe yaşlanan Almanya’da ordunun askere alacak genç bulmakta zorlandığı açıklandı. Ordu Mensupları Birliği Başkanı Bernhard Gertz Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada orduya alabilecek genç sayıs ının giderek azaldığını belirterek, personel sıkıntısının gelecek yıllarda daha yoğun bir şekilde hissedileceğinin altını çizdi. Ordunun gerek yarım gerekse tam gün istihdam edeceği personel bulmasındaki güçlüklerin arkasında, doğu eyaletlerindeki doğum oranlarında gözlemlenen düşüşün tesiri olduğuna dikkat çekildi. Alman ordusunun verilerine göre, ülkede halen 18 yaşından gün almış ve askerlik yapabilecek durumda olan gençlerin sayısın 450 bin. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda düşmeye başlayacağı, 2009 senesinde 400 bine ve 2010’dan itibaren de 350 bin sınırına doğru hızla gerileyeceği düşünülüyor.

Alman ordusunun yıllık asker ihtiyacı olan 55 bin kişinin bulunmasında zorlanacaklarını kaydeden Gertz, son 15 yıllık dönem içinde asker ihtiyacının ağırlıklı olarak doğu eyaletlerinde yetişen gençler arasından karşılandığını, ancak bu eyaletlerdeki genç nüfusun da gerilediğini belirtti.

Doğu eyaletlerinde 18 yaşından gün almış gençlerin sayısı halen 120 bin civarında bulunuyor. İlgililer, bu rakamın önümüzdeki üç yıl içinde yarı yarıya düşmesi ve 60 bin sınırına dayanacağının hesaplandığını kaydediyor. Doğu ve Batı Almanya’nın birleşmesinden sonraki üç yıllık dönem içinde doğum rakamlarında büyük bir gerileme yaşandığını belirten yetkililer, bu gelişmenin faturasının önümüzdeki yıllarda ödenmeye başlanacağına işaret etti.

Gertz, bu konuda çözüm üretilmesi için son dakikaya kadar beklenmesinin doğru olmayacağını belirterek, gençlerin askere gitmemek için başvurduğu yolların bundan sonra daha sıkı şekilde kontrol edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Gertz, Alman ordusunun küçültülmesinin de söz konusu olmadığını vurgulayarak, “Gençler arasında asker olma isteğini artırmak için okullarda 14-15 yaşları arasındaki gençlere yönelik seminerler verilmesi planlarını da gerçekçi bulmuyoruz” dedi.

Gençleri para ile orduya çekmenin çözüm olmayacağına da dikkat çeken Gertz, “Afganistan’daki veya Afrika’nın Ümit Burnu’ndaki askerlerin maaşlarında indirime gidilirken, gençlerin orduya katılmasını sağlamak için para verilmesi teklifinin mantığını dış hizmetteki askerlere anlatmak mümkün olmayacaktır” açıklamasında bulundu.

Federal Ordu Sağlık Hizmetleri Başkanı General Karsten Ocker ise gençler arasında askerlik görevini yapmaya engel olan hastalık ve fiziki bozuklukların yoğunlaştığına dikkat çekti ve çocuklarla gençlerin beslenmesinde yapılan hataların asgari düzeye indirilmesi için tedbir alınmasını istedi.