Almanya’da az emeklilik tartışması

Almanya'nın içine düştüğü çocuksuzluk sorunu, siyasileri somut önlemler almaya zorluyor.

Öneri, hem siyasiler, hem de ekonomi bilimcileri arasında taraftar buluyor. Köln Üniversitesi Ekonomi Enstitüsü Müdürü Johann Eekhoff Bild gazetesine yaptığı açıklamayla çocukları olmayanların emekli maaşlarının yarıya indirilmesi talebinde bulundu. Eekhoff, böyle bir reformun zamanının çoktan geçmekte olduğunu ekledi.

Ekonomi Bakanlığı’nda devlet sekreteri olarak da çalışmış olan ekonomist, “Çocuksuzlar esasen emeklilik sistemine hiç alınmaması gerekir; zira emeklilik sisteminin gelen nesillerle finanse ediliyor.” dedi.

Bu bakımdan çocuğu olan emeklilerin aylıklarının arttırılması, olmayanların aylıklarının ise derhal azaltılması gerektiğini savunan Ekonomi Enstitüsü Müdürü, bu değişikliğin uzun vadeli ve küçük adımlarla yapılması gerektiğini ekledi.

Eekhoff’a CDU ve CSU siyasilerinden de destek geldi. CDU’lu siyasi Elisabeth Winkelmeier-Becker, çalışan ve çocuğu olan insanların maddi olarak daha çok zorlandığına dikkat çekerek çocuğu olmayanların emekliliğinin azaltılmasını isterken, CSU’lu Norbert Geis, çocuğu olmayanların az emeklilik almasını, yada emeklilik kasasına daha fazla ödemesini talep etti.

Evde kalıp çocuk yetiştiren ve gelecek nesil için bir ürün ortaya koyan annelerin karşısında bütün ömrü boyunca çalışıp çocuk sahibi olmayan ve sonra emeklilik parası alanların bulunduğunu belirtti. SPD’li sosyal çalışmalar uzmanı Karl Lauterbach da, az para kazanan anne-babaların emeklilik parasının arttırılması gerektiğini ifade etti.